The mediator role of employee silence in the relathionship between toxic leadership behaviour and contextual performance
Toksik liderlik davranışı ve içeriksel performans arasındaki ilişkide çalışan sessizliğinin aracı rolü
- Tez No: 728493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TİNAZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışan Performansı son yıllarda örgütselde ciddiye alınmaktadır. örgütselde bir çalışanı işe alırken, çalışanın performansını artırmak için gösterdiği çaba göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun yanında liderlik, çalışanın en iyi şekilde performans göstermesine ve örgütselin başarısına yardımcı olması için önemli bir faktördür. Toksik liderlik bir şekilde bu başarıyı olumsuz etkiliyor ve çalışan performansını düşürüyor. Örgütselde toksik bir lidere sahip olmak, bazı çalışanların sessiz kalmasına ve bağlamsal performans olarak bilinen gönüllü çalışmalardan uzak durmalarına neden olur. Çalışmanın amacı, toksik liderlik ile bağlamsal performans arasındaki ilişkiyi gösterirken, çalışan sessizliğinin bu ilişkiler arasında aracı rolü olduğunu ortaya koymaktır. Çevrimiçi anket yoluyla toplanan veriler. Ankete %52'si kadın, %48'i erkek olmak üzere 400 kişi katıldı. Anket dört bölüme ayrılmıştır: demografik bilgiler, örgütsel sessizlik ölçeği, toksik liderlik ölçeği ve bağlamsal performans ölçeği. Verilerin analizi için SPSS programı kullanıldı. Demografik özellikler açısından değişkenler arasındaki farklılıklara bakmak için farklı testler kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, iş ve örgütsel kıdem kategorileri için önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employee Performance is has been taken seriously in organization in recent years. The effort that employee show to increase their performance, is taking in consideration while organization is hiring an employee. Beside this, leadership is important factor to help employee perform in the best way and help organization success. Somehow toxic leadership has a negative affect on this success and decrease in employee performance. Having a toxic leader in organization make some employee to remain silent, and stay away from voluntary work known as contextual performance. The aim of the study is to show the relationship of toxic leadership and contextual performance, while employee silence as a mediator role between these relationships. The data collected through online survey. 400 people participated in the survey, which %52 of them is female and %48 is male. The survey divided into four sections: demographic information, organizational silence scale, toxic leadership scale and contextual performance scale. For analyzing the data, SPSS program was used. Different tests were used to look at the differences between the variables in terms of demographic characteristics. Significant findings were obtained for the gender, age, job, and organizational tenure categories.