Bilateral işitme cihazlı ve koklear implantlı çocukların eğitim sürecinde alıcı ve ifade edici dil becerilerinin incelenmesi
Investigation of receptive and expressive language skills during the educational process of children with bilateral hearing aids and cochlear implants
  1. Tez No: 728491
  2. Yazar: SİMGE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN, PROF. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Binaural işitmenin dil-konuşma becerileri başta olmak üzere diğer alanlardaki becerilerin gelişimi üzerindeki önemi bilinmektedir. Bu araştırmada amaç; bilateral işitme cihazlı ve koklear implantlı çocukların almış oldukları dil-konuşma eğitimi sürecinde alıcı ve ifade edici dil becerilerinin gelişimini incelemek, normal işiten akranları ile aralarında dil ve konuşma bakımından farklılığın olup olmadığını değerlendirmek ve belirlenen bazı değişkenlerin alıcı-ifade edici dil becerileri üzerinde etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Okul Öncesi Dil Ölçeği-5 (Preschool Language Scale-5/PLS-5) testi ile işitsel algı (alıcı dil) ve ifade edici dil becerileri değerlendirilmiştir. Araştırmaya 1 ile 6 yaş aralığında bulunan 21 bilateral işitme cihazlı, 21 bilateral koklear implantlı ve 42 normal işiten olmak üzere toplamda 84 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, bilateral işitme cihazlı ve koklear implantlı çocukların alıcı-ifade edici dil becerilerinin eğitim sürecinde ilerleme kaydettiği fakat normal işiten akranlarına göre geride olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, çalışmamızda bilateral koklear implantlı çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerinin gelişimlerinin, bilateral işitme cihazlı çocuklara göre daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that the binaural hearing is important on the development of various skills, primarily on speech and language. The aim of this research is to examine the development of receptive and expressive language skills during the language-speech education of children with bilateral hearing aids and cochlear implants, to evaluate whether there is a difference with respect to language and speech skills of these childrenwhen they are comparedto their peers with normal hearing, and to investigate the effects of certain pre-determined variables on the receptive-expressive language skills. To this end, auditory perception (receptive language) andexpressive language skills were evaluated through the Preschool Language Scale-5 (Preschool Language Scale-5/PLS-5) test. A group of 84 children, which is comprised of 21 with bilateral hearing aids, 21 with bilateral cochlear implants, and 42 with normal hearing, all aged 1 to 6 years, were included in the research. As a result, it was found that the receptive-expressive language skills of children with bilateral hearing aids or cochlear implants improved during the educational process, but the improvement was behind that of their peers with normal hearing. Additionally, in our study, it was also observed that the development of receptive and expressive language skills of children with bilateral cochlear implants was better than that of children with bilateral hearing aids.