Kavram kazanım stratejisinin üstün yetenekli çocuklarda okuduğunu anlamaya etkisi
The effect of concept attainment strategy on reading comprehension in gifted children
  1. Tez No: 728497
  2. Yazar: SEVCAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAĞAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı Kavram Kazanım Stratejisinin üstün yetenekli çocuklarda okuduğunu anlamaya etkisini incelemektir. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu gerçek deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının II. Döneminde, Marmara bölgesindeki bir ilde bulunan Bilim ve Sanat Merkezine kayıtlı, Destek Eğitim Programı'na devam eden 7 kız öğrenci ile 14 erkek öğrenci olmak üzere toplam 21 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma 6 hafta devam etmiştir. Bu sürenin ilk haftasında ön test, son haftasında son test çalışmaları yapılmıştır. Uygulama çalışmaları aynı gün ve farklı zaman dilimlerinde haftada 2 metin işlenecek şekilde, 2 oturum halinde, 4 ders saati olarak planlanmış ve çevrimiçi bir platform üzerinden işlenmiştir. Gruplara uygulanan yöntemler ve ölçmeler araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Anlama verileri için“Okuduğunu Anlama Başarı Testi I”ve“Okuduğunu Anlama Başarı Testi II”uygulanmıştır. Yöntemin uygulanmasında ise Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) web sitesinden seçilerek alınan ve araştırma amacına uygun sorgulama yapılabilecek 8 adet uygulama metni kullanılmıştır. Çalışmada parametrik olmayan istatistiksel analiz yöntemlerinden; bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi, bağımlı grupların karşılaştırılmasında ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Okuduğunu Anlama Başarı Testi I ve II' den alınan puanlar analiz edildiğinde, öğrencilerin anlama puanlarının deney grubu lehine farklılaştığı görülmüştür. Stratejinin basit ve çıkarımsal anlama üzerindeki etkilerini belirlemek için ise uygulama sırasında kullanılan 8 metin işlendikten sonra metne ilişkin basit ve çıkarımsal anlama soruları oluşturulmuş ve öğrencilerin anlama puanları hesaplanmıştır. Metinlerden elde edilen deney ve kontrol gruplarına ait anlama puanları analiz edilmiş; metinlerin tamamında çıkarımsal anlama puanları deney grubu lehine anlamlı olarak farklılaşmıştır. Basit anlama puanlarında ise sadece iki metinde deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuşken, diğer altı metinde herhangi bir anlamlı farklılığa ulaşılamamıştır. Bu sonuçlara göre Kavram Kazanım stratejisinin öğrencilerin çıkarımsal anlamalarına daha çok katkı sağlayabileceği ileri sürülebilir. Araştırma sonucunda ise genel olarak, Kavram Kazanım Stratejisinin üstün yetenekli öğrencilerin okuduklarını anlama becerilerine olumlu yönde katkı sağladığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how Concept Attainment Strategy affects reading comprehension in gifted children. The research utilized the pretest-posttest control group true experimental design. The study group of the research included 21 students (7 girls and 14 boys) enrolled at a Science and Art Center in Marmara Region and attending the Special Education Resource Program in the second term of the 2020-2021 academic year. The research took 6 weeks to complete. In the first week, the pretest was performed while the posttest was implemented in the last week. The procedural activities were planned in the manner that 2 texts a week would be addressed in 2 sessions and 4 class hours on the same day and at different periods. The methods and assessments were managed by the researcher. For the comprehension data,“Reading Comprehension Achievement Test I”and“Reading Comprehension Achievement Test II”were applied. To implement the method, 8 practice texts which could be used for questioning in accordance with purpose of the method were selected from the website of the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK). Mann-Whitney U test and Wilcoxon Signed-Ranked Test of non-parametric statistical analysis methods were utilized to compare two independent groups and dependent groups, respectively. Upon the analysis of the scores obtained from the Reading Comprehension Achievement Test I and II, students' comprehension scores were found to differ in favor of the experimental group. To identify the effects of strategy on literal and inferential comprehension, questions of literal and inferential comprehension were generated about each text after 8 texts had been addressed during the procedure, and then, comprehension scores of the students were calculated. Comprehension scores of the experimental and control groups achieved from the texts were analyzed; for all the texts, inferential comprehension scores differed in favor of the experimental group. For literal comprehension scores, significant difference was only found for two texts in favor of the experimental group whereas no significant difference was observed in the remaining six texts. One can argue based on these results that Concept Attainment Strategy could contribute to students' inferential comprehension more. It can be concluded in overall that Concept Attainment Strategy positively contributes to reading comprehension skills of gifted students.