Cost and profit of online streaming services and news websites
Çevrimiçi akış hizmetleri ve haber web sitelerinin maliyeti ve kârı
  1. Tez No: 728498
  2. Yazar: HAMZA KHASAWNEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, çevrimiçi akış hizmetleri ve haber web siteleri için finansal performansın ayrıntılı bir analizini vermektir. Çalışma, dünyanın en büyük dijital medya platformlarından ikisi olan Netflix, Inc. ve BuzzFeed, Inc. için 2019 ve 2021 yılları arasındaki son üç yılda finansal verileri analiz etti. Sonuçları bulmak için bu tezde kullanılan metodoloji trend ve orandır. iki şirketin mali tablolarına uygulanan analiz. Analiz, bilançolar, gelir tabloları ve nakit akış raporlarındaki finansal verileri analiz ederek, COVID-19 salgını sırasında şirketler için son üç yılda maliyet ve kâr konusunda değerli sonuçlar sağlıyor. Tez ayrıca, bu platformlar için iş modellerinde uygulanan kar ve maliyet sistemlerine ilişkin bilgi ve detaylar vererek dijital medya platformları endüstrisini genel olarak incelemiş, ayrıca isteğe bağlı video hizmetleri için abonelik planlarını da açıklamıştır. Tez, hem çevrimiçi akış hizmetleri hem de haber web siteleri için karı artırmak için en iyi gelir sisteminin, farklı kaynaklardan gelir elde etmek için çeşitlendirilmiş bir iş modeli benimsemek olduğunu buldu. Tez bulguları ayrıca, bir dijital medya platformu oluşturma harcamalarının esas olarak dijital içerik oluşturma, dijital pazarlama kampanyaları ve teknolojik gelişme üzerine dağıtıldığını göstermektedir. Netflix ve BuzzFeed'in finansal analizi, 2021 yılı boyunca gelirlerin yanı sıra gelirlerin maliyetinde bir artışa işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to give a detailed analysis of the financial performance for online streaming services and news websites. The study analyzed the financial data for two of the largest digital media platforms in the world Netflix, Inc. and BuzzFeed, Inc. over the past three years between 2019 and 2021. The methodology used in this thesis to find the results are trend and ratio analysis applied on the two companies' financial statements. The analysis provides valuable results regarding the cost and profit for the companies over the past three years during the COVID-19 pandemic by analyzing the financial data in the balance sheets, income statements, and cash flow reports. The thesis also studied the digital media platforms industry in general by providing information and details regarding the profit and cost systems applied in the business models for these platforms, also explained the subscription plans for video-on-demand services. The thesis found that the best revenue system to increase profits for both online streaming services and news websites is by adopting a diversified business model to generate revenues from different resources. The thesis findings also show that the expenses for building a digital media platform are distributed mainly on digital content creation, digital marketing campaigns, and technological development. The financial analysis of Netflix and BuzzFeed indicates an increase in the revenues during the year 2021 as well as the cost of revenues.