Dozimetri çalışmalarında EPR tekniğinin kullanılması ve sofra şekerinin dozimetrik özelliklerinin incelenmesi
Using EPR technique in dosimetry studies and analysis of dosimetric properties of table sugar
  1. Tez No: 728510
  2. Yazar: GÜL BAYRAMİYE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EREN ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) tekniğinin geriye dönük radyasyon dozu ölçümlerinde kullanılabilirliği araştırılarak sofra şekerinin dozimetre olarak kullanılabilmesi için yüksek doz değerlerinde (3 kGy, 5 kGy, 10 kGy) gama ışınları ve düşük doz değerlerinde (100 cGy, 200cGy, 300 cGy, 500 cGy, 800 cGy, 1000 cGy, 1200 cGy ) X-ışınları ile ışınlanan şekerin doz cevabı incelenmiştir. Ölçümler oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Işınlanmış sofra şekeri (sükroz- sakkaroz) örneğinde oluşan kararsız serbest radikallerin sinyallerde yanıltıcı etkisi olmaması için literatürün de önerdiği gibi en az 72 saat beklenerek ölçümler alınmıştır. EPR spektrumlarında tepe-tepe yükseklikleri dikkate alınarak doz cevap grafikleri oluşturulmuştur. Artan dozla birlikte sinyallerin doğrusal olarak arttığı gözlenmiştir. Yüksek dozların (kGy mertebesinde) kullanıldığı şeker örneklerinde yaklaşık 14 ay boyunca farklı aralıklarda EPR ölçümleri gerçekleştirilerek radikallerin kararlılığı izlenmiştir. Elde edilen grafiklerin ve Z Skorlarının incelenmesi sonucunda radikal kararlılığının; Z değerinin 2'nin altında olması nedeniyle yüksek olduğu gözlenmiştir. Işınlanmış gıdaların ölçülmesinde de elde edilen EPR spektrumlarının literatürdeki spektrumla uyumlu olduğu gözlenmiştir. Ayrıca radyoterapi tedavilerinde uygulanan fraksiyonel doz aralığında (cGy mertebesinde) şekerin dozimetre olarak kullanılabilmesi adına gerçekleştirilen kalibrasyon çalışmasında verilen doz aralığında şekerde doğrusal bir doz- cevap grafiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the usability of the Electron Paramagnetic Resonance (EPR) technique in retrospective radiation dose measurements was investigated and in order to use table sugar as a dosimeter, high dose values (3 kGy, 5 kGy, 10 kGy) gamma rays and low dose values (100 cGy, 200cGy, 300 cGy , 500 cGy, 800 cGy, 1000 cGy, 1200 cGy) dose response of sugar irradiated with X-rays was investigated. Measurements were carried out at room temperature. In order to prevent unstable free radicals formed in the irradiated table sugar (sucrose) sample to have a misleading effect on the signals, measurements were taken by waiting for at least 72 hours, as suggested by the literature. Dose response graphs were created by considering the peak to peak heights of the EPR spectra. It was observed that the signals increased linearly with increasing dose. In sugar samples using high doses (in kGy unit), EPR measurements were carried out at different intervals for about 14 months, and the stability of the radicals was monitored. As a result of the analysis of the obtained graphics and Z scores;It was observed that the signal stability was high. Because Z-score was below 2. It has been observed that the EPR spectra obtained in the measurement of irradiated foods are compatible with the spectra in the literature. In addition, a linear dose-response graph was observed in the low doses of sugar given in the calibration study carried out in order to use sugar as a dosimeter in the fractional dose range (in cGy unit) applied in radiotherapy treatments.