Sergilenebilir düzeyde eser (heykel) ler ve bu eserlerle ilgili açıklayıcı bir rapor hazırlama (oniki adet heykel)
Works (sculptures) that maybe exhibited and preparation of a report to explain these works
- Tez No: 72853
 - Danışmanlar: PROF. CENGİZ ÇEKİL
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Sanat eserlerinin sergilenebilir düzeyde olup olmadıkları kararını sanatçının kendisi verebilir. Bu konuda başka hiç kimse yetkili değildir, olamaz da. Kuşkusuz ortaya konan her çalışma eleştiriler alacaktır. Ancak herkesin ortak bir değerden yola çıkması olanaklı görünmemektedir. Çünkü herkesin dünyayı algılayışı farklıdır ve bu ister istemez sanat eserlerinin değerlendirilmesine de yansıyacaktır. Dolayısıyla her sanat eserinin onaylanma veya dışlanma gerekçesi göreceli bir değerlendirme olarak kalmaktadır. Bunun ötesinde zaten böyle bir sorun olması halinde sanatçı eserini buna yönelik oluşturmaya çalışacaktır. Heykel sanatında büst, bir belgeleme aracı olmasının yanında zaman içinde doğrudan sanatsal biçimlendirmeler için kullanılan bir çalışma türü olmuştur. Geleneksel heykel malzemesinden olan kil, biçim vermede pratik bir kolaylık sunması bakımından tercih edilmektedir. Doğrudan heykel malzemesi olarak kullanılabilen, pişirilme özelliğine de sahiptir. Ayrıca bronz döküme aktarılabilirliği yanında taş, ağaç vb. çalışmalar için model hazırlanmasında kullanılmaktadır. Heykelde bütünü oluşturan herbiçim ortak bir dil birliğine sahip olmalıdır. Bu aynı zamanda üslup dediğimiz farklı sanat anlayışlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The artist itself can make the decision that the works of art is in the stage of exhibit or not. In this subject nobody is authorized, can't be too. Without suspicion all works that are exhibiting take criticisms. Hardly it doesn't seem as possible as everybody start the way from the same value. Because everyone's perception of the world is different and this willingly or unwillingly reflects to the appraisal of the works of art. Consequently each work of art's statement of approval or disapproval remains like a relative appraisal. Beyond this in any case having a problem like this, the artist would work to make up it's work of art in this orientation. In the art of the statue bust, near its being a usage of documentation, in time it has been a type of working which used for direct artistic forms. One of the traditional statue materials, clay, prefering because of offering an easy way to form things. It can be used like a statue materialy directly, it has the peculiarity of baking too. In addition to, near its ability of transfering bronze casting, it is used preparing modals for stone, wood etc.. workigns. - In the statue everything that makes the all must have same heart union. This makes the different. In the same time art perceptions that we say style.