Özel öğretim yöntemleri içinde sanat eğitiminin problematiği
The problematic of art training in special education methods
  1. Tez No: 72852
  2. Yazar: EMİNE HALIÇINARLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Özel öğretim yöntemi, kimi, hangi amaçlara göre, nasıl eğitip ne şekilde değerlendireceğimiz sorularını kapsamaktadır. Bu bağlamda sanat eğitimi problemimizin neler olabileceğinin tartışılması gerekmektedir. Sanat eğitimi; kuramsal, uygulamalı ve tarisel boyutları içinde bireyin gelişiminde etkili olabilecek yöntemleri araştırmakta, saptanan amaca göre en uygununu ortaya koymaktadır. insan yetiştirme işinde; imgesel ve kavramsal düşünme,' teknoloji etkisi altındaki bireyin estetik ifadeye yatkın kimliği kazanabilme sorunu karşısında sanat eğitimine ve öğretimi sorunlarına eğilmek gerekmektedir. Eğitim-öğrenme ve Öğretme gibi kavramlarla ilişki kurma zorunluluğu bulunmaktadır. Uygulanmakta olan sanat eğitimine yöntem sorunsalı içinde yaklaşabilmemiz için, sanatın kendi dinamiği ve hedef kitle tanınmalıdır. Öğretim sorununda; aktif, yargıya varabilen, etkili bir anlayışa ulaşabilme hedeflenmiştir. Kuramsal, uygulama ve tarihsel öğretim alanının aynı önemde ele alınması gereği bulgulanmıştır. Sanat ve bilim arasında bir kıyaslamaya gidilmeden sanatçının ve bilimin“yaratma”kavramında hangi noktalarda kesiştiği vurgulanmıştır. Yaratıcı sürecin insanın varlığını tüm yönüyle ortaya koyabilme etkisi konusunda yeni araştırmalar yapılmaktadır. Beynin fonksiyonlarını araştıran çalışmaları dikkate almak gerekmektedir ve bilimsel çalışmaların da sanata kaynak olabilmesi sağlanmalıdır.Bununla birlikte; güçlü imgelem ve biçim duygularıyla her çağda öncü olan sanatçıların neden“farklı”davranabiidiği üzerinde durulmalıdır. Bugünden geleceği görmek isteyen toplumlar“yaratıcı kimliği”ancak öğretimini dikkatle ele alarak sağlayabilecektir. Bu bakış açısı içinde geliştirilmiş ve geliştirilecek kuramlar, araştırmalar ve deneysel çalışmalara değinilmiştir. Bireyin zihinsel ve bedensel gelişimini de kapsayan tüm bulgular ışığında sonuç olarak; sanat eğitimi bütünsel olmalı; görsel, işitsel ve dramatik özellik taşımalıdır. Eğitimci donanımlı ve yaratıcı olmalıdır. Eğitim, sanat ve oyun ilişkisi öğretime yansımalı, sanatın teknolojisi yaratılmalı ve en önemlisi gerek duyulmalıdır. Çünkü, değer yargılarımız yaklaşımımıza bağlı olacaktır. Emine (KUTLU) HALIÇINARLI
Özet (Çeviri)
Special education procedure contains the questions of ; who.according to which purposes and how we are going to educate and evulate. Because of this reason we must discuss what are the problems of the art education. Art education; investigates the effective ways of the devolopment of men and it constitutes the most suitable one for the determined aim. In the education of men; in the problem of imaginery and conceptual thinking and the problem of training the person under the effect of technology; we have to deal with the problems of art education. In order to aproach to the current art education technic, we should get familiar with the target mass and its own dynamics. In the problem of teaching, the aim is to reach to an active, influential and commential understanding. Conceptual, practical and historical educational branch have to be held in terms of the same importance. Without doing any comparison between art and science, it is pointed out in which points the artist and science intersected. i c New researches have been made about the influence of creative period in the expression of men in every sphere. We should consider the investigations searching the functions of brain and also we should make scientific studies be a source for art.Nevertheless, we should scrutinize why the artists, who are a leader in every age with powerful imaginary and form emotions, behave differently. The societies that want to see the future can only manage this by giving a special importance to art education. In this perspective, the concepts, researches and experimental studies that have been developed and will be developed has been mentioned. As a result, in the light the whole data, including both the mental and physical developments of the individual, art education must be global, visual dramatic and auditory. Teacher have to be creative and equipped. The relation between education, art and game should be reflected to training, the technology of art must be created and the most important thing is that it must be needed. Because, our evaluations will be bound to our approaches. Emine (KUTLU) HALIÇINARLI