Hentbolculara uygulanan psikolojik beceri antrenman programı ve geri bildirimin özyeterlik inancına ve isabetli atışa etkisi
The effect of psychological skill training program and feedback on handball players self-efficacy beliefs and their shot accuracy
- Tez No: 728531
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı hentbolculara uygulanan psikolojik beceri antrenman (PBA) programı ve olumlu geri bildirimin özyeterlik inancına ve isabetli atışa etkisinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada hentbolculara 10 haftalık psikolojik beceri antrenmanı uygulanmıştır. Araştırmaya 2 deney ve 1 kontrol grubunda 15-19 yaş arası toplam 38 hentbolcu kız katılmıştır. 1. deney grubuna PBA uygulanmış, 2. deney grubuna ise PBA ile birlikte planlı olumlu geri bildirim yapılmıştır. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre psikolojik beceri antrenmanının isabetli atış becerisinin gelişimine her iki deney grubu için olumlu yönde artışa neden olduğu ancak istatistiksel olarak yalnızca geri bildirim alan deney grubunun skoru anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Geri bildirim alan grubun skoru diğer deney grubuna göre de anlamlı bir şekilde arttığı bulunmuştur. Özyeterlik testi sonuçlarına göre ise her iki deney grubunda da kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artış bulunmuştur. Yine geri bildirim grubunun özyeterlik test sonuçları da diğer deney grubundan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışma ile PBA programının sporcuların özyeterlik inançlarını ve şut isabeti becerilerini artırdığı, PBA ile birlikte olumlu geribildirimlerin kullanılmasının bu etkiyi daha da olumlu yönde artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study turned out to be researching the psychological skills training program applied to handball players and the effect of positive feedback on self-efficacy beliefs and shot accuracy. Material and Methods: In this study, a 10-week psychological skill training (PST) was applied to the handball players. A total of 38 female handball players aged between 15 and 19 in two experimental groups and one control group participated in the study. PST was applied to the 1st experimental group, and planned positive feedback was given to the 2nd experimental group with PST. Results: According to the findings of the research show that the psychological skills training that was given increased the development of the shot accuracy skill of both experimental groups positively, but that the score of only the experimental group that received feedback increased significantly in terms of statistics. In addition, it was determined that the score of the group that received feedback increased significantly compared to the other experimental group. According to the results of the self-efficacy test, a significant increase was seen in both experimental groups compared to the control group. Again, the self-efficacy test results of the feedback group turned out to be significantly higher than the experimental group that was not given feedback. Conclusion: With this study, it was determined that the PST program increased the self-efficacy beliefs and shot accuracy skills of the athletes and that the use of positive feedback along with PST increased that effect even more positively.