Discrete resource allocation problems: market design and axiomatic mechanism design
Bölünemez kaynakların tahsisi problemi: piyasa tasarımı ve aksiyomsal mekanizma tasarımı
  1. Tez No: 728565
  2. Yazar: ÖZGÜN EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KESTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Carnegie Mellon University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bölüm 1: Bölünemez Nesnelerin Geri-talep geçirmez Tahsisi Bu makale, bölünemez nesnelerin tahsisi problemlerinde, arzu edilen bir tahsisin hangi aksiyomlarla tanımlanması gerektiğini incelemektedir. Literatürde kullanılan mevcut aksiyomlar, bloklayan koalisyonlara karşı ex-ante (bireysel-rasyonellik ve grup-rasyonalitesi) ve ex-post (Pareto-verimlilik) sağlamlık koşullarıdır. Biz ise makalemizde bu mevcut aksiyonların hepsini kapsayan ve güçlendiren tek bir aksiyom sunuyoruz. Eğer bir tahsis bloklayan koalisyonlara karşı interim sağlamlık özelliği taşıyorsa, biz ona“geri-talep geçirmez”tahsis diyoruz. Bloklayan koalisyonlara karşı interim sağlamlık özelliği, tahsisin öngördüğü atamaların birden fazla safhada gerçekleştiği durumlarda pratik önem taşımaktadır. Makalemizde bulduğumuz ana sonuçlar, literatürdeki birbirinden ayrı bazı sonuçları birleştirip güçlendiriyor. Biz bir tahsisin geri-talep geçirmez olması için bu tahsisin ancak ve ancak bir YRMH-IGYT mekanizması (Abdulkadiroğlu and Sönmez, Journal of Economic Theory, 1999) tarafından seçilmesi gerektiğini ve ancak ve ancak bir Walrasian tahsisi olması gerektiğini gösteriyoruz. Bölüm 2: Bölünemez Kaynakların Adil ve Etkin Tahsisi: Piyasaya Dayalı bir Yaklaşım Bazı durumlarda, bir grup bölünemez nesnenin bir grup ajana, her ajanın bir tane nesne alacağı şekilde tahsis edilmesi gerekmektedir. Bir yerinde görevlerin çalışanlara, kamu okullarındaki kontenjanların öğrencilere ve böbreklerin böbrek hastalarına tahsis edilmesi bu durumun örnekleri arasında sayılabilir. Biz bu makalede bu problemin karma-sahiplik durumunu ele alıyoruz (yani bazı nesnelerin en başından sahipleri varken geri kalan nesnelerin sahipsiz olduğu durum). Makalemizde, prosedürel anlamda“eşit bölüşüme dayalı Walrasian mekanizması”nı andıran, piyasa bazlı bir mekanizma sunuyoruz. Sunduğumuz mekanizma prosedürel olarak adil olmakla beraber strateji-geçirmezlik ve Pareto-verimlilik özelliklerine de haiz bir mekanizma. Çalışmamızın ana sonucu olarak, mekanizmamızın yaygın olarak bilinen önceliğe-dayalı başka bir mekanizmaya denk olduğunu gösteriyoruz. Bulduğumuz sonuç aynı zamanda, Abdulkadiroglu ve Sönmez'in (Econometrica 1998) klasik makalesinde yer alan denklik sonucunu da özel bir durum olarak göstermektedir. Bölüm 3: Ev Takası Tatilcilerin konaklama masraflarından tasarruf etmelerine imkan sağlayan ve giderek daha popüler hale gelen bir uygulama ev takasıdır. Bu uygulamada tatilcilerin (ev, misafir) çiftleri üzerine tercihleri üzerinedir. Burada“ev”tatilcinin tatilde konaklayacağı yeri gösterirken,“misafir”ise tatilcinin kendi evini tatilini yapmak üzere kullanımına açacağı kişiye karşılık gelmektedir. Biz bu makalede, tercihlerin eklenebilir-ayrılabilir olduğu durumda, hiçbir tahsisin ikili-stabil olmayabileceğini ve ikili takaslarla elde edilen tahsislerin hiçbirisinin Pareto-verimli olmayabileceğini örneklerle gösteriyoruz. Bununla birlikte, eğer tercihler misafir ikiye-ayrılabilir özelliğine sahipse, çekirdek bir tahsisin olduğunu gösteriyoruz. Tercihleri daha da kısıtlayıp“misafir dikotomisi”özelliğine sahip olduklarını varsaydığımızda ise, tek bir çekirdek tahsisin var olduğunu ve onu seçen mekanizmanın strateji-geçirmez olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Chapter 1: Reclaim-proof Allocation of Indivisible Objects This paper studies axioms defining a desirable allocation in indivisible object allocation problems. The existing axioms in the literature are conditions of ex-ante robustness (individual-rationality and group-rationality) and ex-post robustness (Pareto-efficiency) to blocking coalitions. We introduce an all-encompassing stringent axiom. An allocation is reclaim-proof if it is interim robust to blocking coalitions. Interim robustness to blocking coalitions has practical appeal in allocation problems in which the assignments are to be made in multiple rounds. Our main results unify and extend several disparate results in the literature. We show that an allocation is reclaim-proof if and only if it is induced by a YRMH-IGYT mechanism (introduced by Abdulkadiroglu and Sönmez, Journal of Economic Theory, 1999) and if and only if it is a Walrasian allocation. Chapter 2: Fair and Efficient Discrete Resource Allocation: A Market Approach In a variety of cases, a set of indivisible objects must be allocated to a set of agents where each agent is entitled to receive exactly one object. Examples include the allocation of tasks to workers, spots at public schools to pupils, and kidneys to patients with renal failure. We consider the mixed ownership case of this problem (some objects are initially owned by some agents while the other objects are unowned) and introduce a market-based mechanism that is procedurally reminiscent of the Walrasian Mechanism from equal-division. Our mechanism is strategy-proof and procedurally fair, and it leads to Pareto-efficient allocations. We obtain that it is equivalent to a well-known priority-order based mechanism. The equivalence result in the classical paper by Abdulkadiroglu and Sönmez (Econometrica 1998) follows as a corollary. Chapter 3: House Swapping An increasingly more popular practice that allows vacationers to save from accommodation costs is house swapping. A vacationer is endowed with preferences over (house, guest) pairs where house stands for the house she is to receive for vacation, and guest stands for the person who is to receive her house. We show under additively-separable preferences that in a house-swapping market a pairwise-stable allocation is not guaranteed to exist, and possibly no Pareto-efficient allocation may be attainable via only executing two-way swaps. If preferences are guest-diseparable, then there exists a core allocation. More restrictively, if preferences are guest-dichotomous, there exists a unique core allocation and the mechanism that selects it is strategy-proof.