Robot yardımlı radikal prostatektomi yapılan hastalarda cerrahi marjin pozitif alanın uzunluğunun postoperatif biyokimyasal nükse etkisinin belirlenmesiyle TNM'e ek bir 'R' sınıflaması önerisi
Recommendation for additional 'R' classification to TNM, by determining the effect of positive field length of surgical margin in patients with robot-assisted radical prostatectomy
- Tez No: 728566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP VELİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Radikal prostatektomi sonrası cerrahi sınır pozitifliği olan hastalarda, cerrahi sınır pozitif alanın kantitatif uzunluğunun postoperatif biyokimyasal nüksü öngörmedeki etkinliğini değerlendirmek, ve patolojik TNM - R sınıflamasına ek olarak, pozitif cerrahi sınırın uzunluğuna göre oluşturulmuş R sınıflaması alt grubu tanımlamak. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 30/07/2008 ile 31/12/2019 tarihleri arasında prostat kanseri nedeniyle robot yardımlı radikal prostatektomi operasyonu uygulanan hastalar retrospektif olarak analiz edildi. Radikal prostatektomi spesmenlerinin patolojik incelemesinde, cerrahi sınır pozitif olarak rapor edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Cerrahi sınır negatif olan, neoadjuvan ve adjuvan hormonoterapi alan veya daha önce kolon ya da rektum kanseri nedeniyle preoperatif radyoterapi alan ve adjuvan olarak pelvik bölgeye radyoterapi alan hastalar çalışma dışı bırakıldı. 353 hastanın patoloji preparatları üropatolog tarafından tekrar incelendi. Pozitif cerrahi sınırdaki tümörün kantitatif uzunluğu ölçüldü. Hastalar, biyokimyasal nüks açısından hastane otomasyon sisteminde kayıtlı olan ardışık serum PSA seviyeleri ile değerlendirildi. Biyokimyasal nüks (BKN), iki ardışık numunede PSA seviyesi ≥ 0.2 ng/mL olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 62.7 ± 6.6 yıl idi. Hastaların medyan takip süresi 49.5 ± 33.4 ay idi. Hastaların 96'sında (%27.1) biyokimyasal nüks saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effectiveness of the quantitative length of the surgical margin positive area in predicting postoperative biochemical recurrence in patients with positive surgical margins after radical prostatectomy, and to define a subgroup of R classification based on the length of the positive surgical margin in addition to the pathological TNM - R classification. Materials and Methods: Patients who underwent robot-assisted radical prostatectomy for prostate cancer between 30/07/2008 and 31/12/2019 in our clinic were analyzed retrospectively. Patients with positive surgical margins in the pathological examination of radical prostatectomy specimens were included in the study. Patients with negative surgical margins, who received neoadjuvant and adjuvant hormonal therapy, or who previously received preoperative radiotherapy for colon or rectal cancer and who received radiotherapy to the pelvic region as adjuvant were excluded from the study. Pathology preparations of 353 patients were re-examined by a uropathologist. The quantitative length of the tumor at the positive surgical margin was measured. Patients were evaluated for biochemical recurrence with sequential serum PSA levels recorded in the hospital automation system. Biochemical recurrence (BCR) was defined as PSA level ≥ 0.2 ng/mL in two consecutive samples. Results: The mean age of the patients included in the study was 62.7 ± 6.6 years. The median follow-up period of the patients was 49.5 ± 33.4 months. Biochemical recurrence was detected in 96 of the patients (27.1%).