60 yaş ve üzeri hemodiyaliz hastalarında sarkopeni ve kırılganlığın hayat kalitesine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of sarcopenia and frailty on quality of life in hemodialysis patients aged 60 years and over
- Tez No: 728593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEMAL KIZILARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: 60 yaş ve üzeri hemodiyaliz hastalarında sarkopeni ve kırılganlığın hayat kalitesi üzerine etkisini araştırmak. Metod: Çalışmaya hemodiyaliz tedavisi alan 70 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, mesleği, kronik hastalıkları, ilaç kullanım öyküsü ve klinik özellikleri not edildi. Yaşam aktivitelerini ölçmek için Katz günlük temel yaşam aktivitesi ölçeği, duygu durumlarını tespit etmek için Yesavage geriatrik depresyon ölçeği uygulandı. Kırılganlığın değerlendirilmesinde Fried kriterleri, sarkopeni tanısı için EWGSOP2 kriterleri kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortancası 67 (60-80) yıldı ve 35'i (%50) kadındı, 19'unun (%27,1) kısmen bağımlı, 34'ünün (%48,6) depresif semptomları olduğu gözlemlendi. Diğer taraftan, 50 (%71,4) hastanın pre-frail (kırılganlık öncesi dönem), 11'inin (%15,7) frail (kırılgan) olduğu, 54'ünün (%77,1) düşük kas fonksiyonuna (muhtemel sarkopeni), 6'sının (%8,6) düşük kas kütlesine sahip olduğu ve 6'sının (%8,6) sarkopenik olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To identify the effect of sarcopenia and fraility on quality of life in hemodialysis patients aged 60 years and over. Methods: A total of 70 hemodialysis patients were included in the study. The age, gender, marital status, occupation, chronic diseases, drug use history, and clinical characteristics of the patients were recorded. The Katz activities of daily living scale was used to measure life activities, and the Yesavage geriatric depression scale was used to determine the mood of the patients. Fried criteria were used for the evaluation of frailty and EWGSOP2 criteria were used for the diagnosis of sarcopenia. Results: The median age of the patients was 67 (60-80) years and 35 (50%) were female, 19 (27.1%) of the participants were partially dependent according to the Katz score, 34 patients (48.6%) had depressive symptoms. On the other hand, 50 patients (71.4%) were pre-frail, 11 patients (15.7%) frail, 54 patients (77.1%) probable sarcopenic, and 6 patients (8.6%) had low muscle mass and 6 patients (8.6%) were sarcopenic. Sarcopenia was significantly associated with age, Katz and Yesavage scores, lower income level, and frailty status (all had p-value