Vergi uyuşmazlıklarının çözümünde uzlaşma ve sonuçları
Comprimise and results at the solition of tax conflicts
- Tez No: 72861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Vergi ilişkisinin iki tarafını oluşturan mükellef ve idare arasında, Vergi Huku kunun uygulanması sırasında uyuşmazlıklar çıkabilir. İdare ile mükellef arasındaki uyuş mazlıkların uzun sürmesi her iki tarafın da zararınadır. Bu halde idare vergi alacağını za manında tahsil edemezken, mükellef de para ve zaman kaybetmektedir. Uyuşmazlıkların çözümünde iki yol vardır. Bunlar, uyuşmazlıkların yargısal yolla çözümü ve uyuşmazlıkların idari aşamada çözümlenmesidir. Uzlaşma, uyuşmazlık ların idari aşamada çözüm yollarındandır.“Vergi Uyuşmazlıklarının Çözümünde Uzlaşma ve Sonuçlan”konulu tez ça lışmamın Birinci Bölüm'ünde öncelikle“uyuşmazlık”kavramı üzerinde durulmuş; vergi uyuşmazlıklarına değinilerek uyuşmazlıklann yargısal yolla çözümü hakkında kasa bilgiler verilmiştir. Vergi uyuşmazlıklarının idari çözüm yollan sayılarak“uzlaşma”nın tanımı ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Ayrıca Türk Vergi Hukuku'na kaynaklık eden çeşitli Batı hukuklarında uzlaşma kurumunun uygulanışı konusuna kısa kısa değinilmiştir. ikinci Bölüm'de Türkiye'deki uzlaşma kurumlan ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tarihsel uygulamaya uygun olarak önce“Tarhiyat Sonrası Uzlaşma Kurumu”, daha sonra“Tarhiyat Öncesi Uzlaşma Kurumu”uzlaşma kapsamı, uzlaşma süreci, uzlaşma sonuçlan açısından geniş bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde Yüksek Mahkeme kararlarından ya rarlanılarak teorik anlamda konu açıklanırken, uygulama konusunda da aydınlatıcı bilgiler verilmiştir. Son olarak İl Özel İdareleri ve Belediyelerde uzlaşmaya kısaca değinilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarının değerlendirildiği Üçüncü Bölüm'de uzlaşma kuru munun faydalan, uzlaşma kurumuna yöneltilen eleştiriler, uzlaşma kurumunun aksayan yönleri ve uzlaşma kurumunun daha randımanlı işleyebilmesi için öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Taxpayer and Administration are forming both sides of tax relations. Between those, during the application of Tax Law there can be conflicts. Because lasting too long of conflicts that are between the administration and the tapayer, is a loss for them. There are two methods in the solution of the conflicts. Those which are analyzed by judicial way and at which are solved by administrative stage. Treaty is a way of solutron on the administrative stade of conflicts. The subject“Comprimise and Results at the Solution of Tax Conflicts”is a study of thesis. Firstly it is studied about the conupt of conflict on the first part. It is mentioned about tax conflicts and brief information is given about solution by judicial way of conflicts. Administrative solution methods of tax conflicts are counted, definition of“Teaty”and historical development in Turkey are told. Besides, different Western Laws of Treaty Institutions are the source of Turkish Tax Lax. So that their being applred is briefly mentioned. On the second part, Treaty Institution in Turkey are investigated in detail. As being suitable to the historical application, first“Teaty Institution After Imposing A Tax”, later“Teaty Institution Before Impasing A Tax”are dealt with vastly by means of extense of treaty, process of treaty and results of treaty. On that part, from judgement of Supreme Court was used and the subject is mentioned the oretically. There are illustrative information about application. Finally, it is mentioned briefly that is treaty at the Province Personel Administration and Municipality. On the third part results of those studies are summed up. And there are advantages of theaty institution, the ciriticism that is directed to it, aspects of delaying and there are suggestions for working more profitable of it.