İdari ve mali paylaşımın yerel yönetimler üzerindeki etkisi (Türkiye örneği)
The Effect of the administrative and fiscal relations on the local governments (The model of Turkey)
- Tez No: 72860
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
ÖZET Kamu hizmetlerinin merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki paylaşımı sonucunda, bazı kamu hizmetleri geleneksel olarak merkezi idare tarafından yerine getirilirken, bazıları da hemen hemen her yerde yerel yönetimler tarafından üstlenilmiştir. Yerel yönetimlere bazı görevler bırakılırken, bu görevleri yerine getirmelerine imkan verecek, araçlar ve kaynaklarda sağlanması yoluna gidilmektedir. 8u durumda merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki ilişkiler; biri idari diğeri mali olmak üzere iki yönlü olarak karşımıza çıkmaktadır. İdari ve mali yönleri bulunan bu düzenlemeye mali tevzin adı verilmektedir. Bu paylaşımda hem gelir kaynaklarının, hem de görev ve faaliyet alanlarının sınır ve kapsamının belirlenmesi de önem taşımaktadır. Bu yaklaşım içinde ele alınan çalışma, üç ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm, idari ve mali paylaşım kavramını tesbite yöneliktir. Bu çerçevede idari ve mali paylaşımın teorik yapısı üzerinde durulmakla beraber, değişik ülke uygulamalarına da yer verilmiştir. İkinci bölüm de ise Türkiye' de var olan idari ve mali paylaşım ortaya konulmuş ve üçüncü bölümde ise, Türkiye' de idari ve mali paylaşımın sorunları ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of sharing the execution of public services betwen central government and local governments, while same bublic services are traditionally executed by central government others are executed by local governments nearly in every region. While same functions and responsibilities are given local government, means and sources that give opportunities to local governments for carrying out these responsibilites and functions are provided In these circumstances the relations between central government and local governments are evaluated to be bilateral; administrative relations and fiscal relations. This arrangement having administrative and fiscal points is called“fiscal Stability”. It' s important to determine the limits and extension of responsibities and activities as weel as the income - expenditure sources in this sharing. The study which dealt with in this approach occurs from three main chapter. The first chapter determines the concept of administrative and financial sharing. In this context, the theoretical structure of the administrative and financial sharing has been explained and the various (different) countries applications have been mentioned as well. In the second chapter, the administrative and financial sharing which is in Turkey has been brought up and in the third chapter, the matters and solution proposal of the administrative and financial sharing in Turkey have been explained. VI