Gümrük uyuşmazlıklarının alternatif çözüm yöntemleri
Alternative solution methods of customs disputes
  1. Tez No: 491047
  2. Yazar: BAHADIR KIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLDEN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkçe literatürde çoğul olarak kullanılmakta olan gümrük vergisi deyimi esasen bir vergi grubunun adıdır. En geniş bir tarifle hudut vergileri olarak ta adlandırabileceğimiz gümrük vergileri, objektif nitelikte dolaylı vergilerden olup; himayecilik politikasının önemli bir aracı olduğu için, istisna ve muaflıkları ile tarife oranı uygulaması büyük önem taşıyan; mal ve eşyaların bir ülkenin sınırından geçişi sırasında miktar veya değer üzerinden alınan ve tahsili gümrük idarelerince yapılan vergilerdir. Kendi özel vergi kanunlarında ayrıntılı olarak düzenlenen vergi türlerinin şekle ve usule ilişkin konuları Vergi Usul Kanununda düzenlenmesine karşın ilgili Kanunun 2. maddesi ile gümrük idareleri tarafından alınan vergi ve resimler bu Kanun kapsamı dışında tutulmuştur. Gümrük işlemlerinden alınan vergi, resim ve diğer yükümlülükler bakımından hem genel hem de özel hükümler içeren kendine has kanun niteliğinde olan, yeni baştan ve bağımsız olarak düzenlenen Gümrük Kanunu ise 2000 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Gümrük Kanunu, gümrük idaresi ile yükümlüler arasındaki gümrük uyuşmazlıklarının çözümünde Vergi Usul Kanunundan farklı bir düzenlemeye yer vermiştir. Buna göre, uyuşmazlıkların çözümünde ilk önce idari çözüm yöntemleri olan; itiraz, kimyevi tahlil sonuçlarına itiraz ve uzlaşma yöntemleri denenecek buradan bir sonuç alınamaması halinde yargı mercilerine başvurulabilecektir.
Özet (Çeviri)
The expression“customs tax”is used as a plural in the Turkish literature but it is in fact the name of a tax group. Customs taxes, which we can define as the border taxes in the broadest sense, represent indirect taxes in the objective sense, they represent an important tool for the protectionism mechanism, the implementation of tariff rates inclusive of exceptions and exemptions therefore bear considerable importance, these taxes are collected by the customs administrations over quantity when commodities or goods pass through a country's border. With Article 2 of the Law, which concerns the regulation, and through the Tax Procedure Law, of formats & procedures of tax types that are mentioned in detail by their special tax laws, the duties and charges collected by customs administrations have been excluded from the scope of the said Law. The Customs Law Numbered: 4458, which represents a specific law, which includes both general and private provisions in terms of taxes, duties and other obligations collected from customs transactions and which was re-issued from scratch in an independent format, began implementation in the year of 2000. The Customs Law has included a regulation that is different from the Tax Procedure Law concerning the resolution of customs disputes between the customs administration and incumbents. Accordingly for such disputes, the administrative resolution methods of objection, conciliation and objection according to chemical analysis results will be used initially for resolving such disputes and if these yield no results, one may apply to judicial authorities.