Yüksek basamaktan kesirli sınır değer problemleri için Lyapunov tipi eşitsizlikler
Lyapunov-type inequalities for high order fractional boundaryvalue problems
  1. Tez No: 728626
  2. Yazar: DİLARA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FAHRİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde 1 < ξ ≤ 2, 3 < ξ ≤ 4 ve n−1 < ξ ≤ n olmak üzere ξ -yinci basamaktan kesirli sınır değer problemleri için elde edilen Lyapunov tipi eşitsizlikler üzerinde durulmuştur. Konuyla ilgili temel tanımlar, özellikler, teoremler ve sonuçlar verildikten sonra ξ -yinci basamaktan kesirli sınır değer problemleri için literatürdeki bazı sonuçlara tarihsel süreç içerisinde yer verilmiştir. Tamamen orijinal sonuçlardan oluşan son bölümde ξ -yinci basamaktan kesirli sınır değer problemleri için yeni Lyapunov tipi eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider Lyapunov type inequalities for ξ -th order fractional boundary value problem where 1 < ξ ≤ 2, 3 < ξ ≤ 4 and n−1 < ξ ≤ n. After giving the basic definitions, properties, theorems and results related to the subject, some results in the literature for the ξ -th order fractional boundary values problems are given in a chronological order. In the last section, which consists of completely original results, new Lyapunov type inequalities are given for ξ -th order fractional boundary value problems.