Bölgemizde varicella zoster virüs seroprevalansının araştırılması
Investigation of varicella zoster virus seroprevalance in our region
  1. Tez No: 728632
  2. Yazar: MERVE SAKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. TEKİN KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Varicella-zoster virus (VZV), iki ayrı klinik hastalığa neden olan bir herpes virüsüdür. Varicella vaziküler döküntüyle seyreden bir hastalık olup iyileşmenin ardından onlarca yıl latent olarak kalmaktadır. Aktivasyon oluştuğunda zona hastalığı görülmektedir. Bu çalışmada Gaziantep ilindeki Varicella zoster virus (VZV) seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gaziantep ve Kilis illerinde yaşayan Türk ve yabancı uyruklu 96 kişi araştırmaya dahil edilmiş olup bunların 47'si (%48.95) kadın, 49'u (%51.05) ise erkekti. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerden 92'si (%95.83) VZV IgG pozitif, 4'ü (%4.17) VZV IgG negatif, 1'i (%1.05) VZV IgM pozitif, 95'i (%98.95) VZV IgM negatifti. VZV IgG pozitifliğinin kadınlarda erkeklere göre daha fazla olduğu ancak gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı görüldü. Yaşa göre VZV IgG pozitifliği açısından anlamlı fark bulunmadı. Suçiçeği geçirmiş veya aşılanmış olanların tamamı (n = 69; %100) VZV IgG pozitif, suçiçeği geçirmeyen veya aşısı olmayanların 23'ü (%85.2) pozitifti. VZV IgM açısından değerlendirildiğinde ise Suçiçeği geçirme veya aşılanma durumu olanların tamamı (%100.0) negatif, Suçiçeği geçirme veya aşılanma durumu olmayanların 1'i (%3.7) pozitif, 26'sı (%96.3) negatifti. Suçiçeği geçirmiş veya aşılanmış olanlarda VZV IgG pozitifliği anlamlı şekilde yüksek tespit edildi. Kilis'te ikamet edenlerde (yabancı uyruklu) VZV IgG pozitifliği daha yüksek olsa da Gaziantep'te ikamet edenler (Türk) ile VZV IgG pozitifliği açısından anlamlı fark olmadığı görüldü. Kronik hastalık olup olmama durumuna göre VZV IgG pozitifliği açısından anlamlı fark saptanmadı. Bu çalışmada Gaziantep ilindeki Varicella zoster virus (VZV) seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gaziantep ve Kilis illerinde yaşayan Türk ve yabancı uyruklu 96 kişi araştırmaya dahil edilmiş olup bunların 47'si (%49) kadın, 49'u (%51) ise erkekti. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerden 92'si (%95.96) VZV IgG pozitif, 4'ü (%4.2) VZV IgG negatif, 1'i (%1.04) VZV IgM pozitif, 95'i (%98.95) VZV IgM negatifti. VZV IgG pozitifliğinin kadınlarda erkeklere göre daha fazla olduğu ancak gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı görüldü. Yaşa göre VZV IgG pozitifliği açısından anlamlı fark bulunmadı. Suçiçeği geçirmiş veya aşılanmış olanların tamamı (n = 69; %100) VZV IgG pozitif, suçiçeği geçirmeyen veya aşısı olmayanların 23'ü (%85.2) pozitifti. VZV IgM açısından değerlendirildiğinde ise Suçiçeği geçirme veya aşılanma durumu olanların tamamı (%100.0) negatif, Suçiçeği geçirme veya aşılanma durumu olmayanların 1'i (%3.7) pozitif, 26'sı (%96.3) negatifti. Suçiçeği geçirmiş veya aşılanmış olanlarda VZV IgG pozitifliği anlamlı şekilde yüksek tespit edildi. Kilis'te ikamet edenlerde (yabancı uyruklu) VZV IgG pozitifliği daha yüksek olsa da Gaziantep'te ikamet edenler (Türk) ile VZV IgG pozitifliği açısından anlamlı fark olmadığı görüldü. Kronik hastalık olup olmama durumuna göre VZV IgG pozitifliği açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Varicella-zoster virus (VZV) is a herpes virus that causes two separate clinical diseases. Varicella is a disease with a vascular rash and remains latent for decades after recovery. When activation occurs, shingles is seen. In this study, it was aimed to determine the seroprevalence of Varicella zoster virus (VZV) in Gaziantep province. 96 Turkish and foreign nationals living in Gaziantep and Kilis provinces were included in the study, of which 47 (48.95%) were female and 49 (51,05%) were male. Of the volunteers included in the study, 92 (95.83%) VZV IgG positive, 4 (4.17%) VZV IgG negative, 1 (1.05%) VZV IgM positive, 95 (98.95%) VZV IgM negative. It was observed that VZV IgG positivity was higher in women than men, but the difference between the groups was not statistically significant. There was no significant difference in terms of VZV IgG positivity according to age. All of those who had chickenpox or were vaccinated (n = 69; 100%) were VZV IgG positive, and 23 (85.2%) of those who did not have chickenpox or were not vaccinated. When evaluated in terms of VZV IgM, all (100.0%) of those with chickenpox or vaccination status were negative, 1 (3.7%) of those who did not have chickenpox or vaccination status were positive, and 26 (96.3%) were negative. VZV IgG positivity was found to be significantly higher in those who had chickenpox or were vaccinated. Although VZV IgG positivity was higher in Kilis residents (foreign nationals), it was seen that there was no significant difference between Gaziantep residents (Turkish) and VZV IgG positivity. There was no significant difference in terms of VZV IgG positivity according to the presence of chronic disease or not.