1999-2010 yılları arasında kliniğimizde takip edilen herpes zoster vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the patients with herpes zoster followed in our clinic for between 1999 and 2010 years
- Tez No: 306224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR ALİAĞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Herpes zoster, duysal sinir arka kök ganglionlarına yerleşen suçiçeği virüsünün hayatın ileri dönemlerinde reaktivasyonu ile ortaya çıkan kutanöz bir dermatozdur. Çalışmamızın amacı bölgemizde görülen herpes zoster olgularının klinik ve demografik özelliklerini ortaya koymaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniğinde Ocak 1999-Aralık 2010 tarihleri arasında herpes zoster tanısı konulan 312 hastanın dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi.Bulgular: Bu çalışmada kliniğimize başvuran tüm hastaların % 0,006'sınn herpes zoster hastası olduğu gözlenmiştir. Hastaların yaşı 7 ay ile 87 yaş arasında değişmekteydi. Yaş ortalaması 49,6 olup ortanca değeri 53 idi. Çalışmamızda herpes zoster'in kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı neredeyse eşit (157/155) bulundu ayrıca Ocak ve Ağustos aylarında başvuru sayısı daha fazla idi.Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda herpes zoster hastalarında cinsiyet farklılığının olmaması, her iki cinste de yaşla birlikte artış görülmesi, yaz ve sonbahar aylarında herpes zoster sıklığında artış olması, en sık torakal tutulumun olması gibi literatür ile benzer; vücudun sağ yarısında daha fazla saptanması, eşlik eden malinite oranının düşük olması, post herpetik nevraljili hastaların ortalama yaşının daha düşük olması, sekonder enfeksiyon oranının yüksek olması, herpes zoster oftalmikus hastalarının hiçbirinde oküler komplikasyon gözlenmemesi gibi genel literatür verilerinden farklı sonuçlar elde edilmiştir. Demografik ve klinik özelliklerin tam olarak belirlenmesi, mevsimsel faktörlerin hastalık üzerine olan etkilerinin tam olarak saptanabilmesi için benzer çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Herpes zoster, or shingles, is a cutaneous disease caused by the reactivation of latent varicella-zoster virus (VZV) dormant in cranial nerve or dorsal root ganglia. The aim of this study was to investigate clinical and demographic characteristics of Herpes zoster.Methods: We reviewed the records of 312 patients with herpes zoster who were followed up in Düzce Medical Faculty Dermatology Department between January 1999 and December 2010 retrospectively.Results: Herpes zoster patients comprised 0.006 percent of all patients who attended the clinic during the study period. Their ages ranged from 7 month to 87 years and the mean age was 49,6 with the median age of 53. Frequency of Herpes zoster in man and woman patients was found nearly equal (155/157). In January and December, more patients attended our clinic for Herpes zoster.Discussion and Conclusion: Similar to the literature in our study, gender differenceswere not detected in patients with herpes zoster, showed an increase with age inboth sexes, increase in the incidence of herpes zoster was found in summer andautumn months and the most frequently observed in thoracic involvement. Unlike theliteratüre, the right half of the body's involvement was more, low rate of malignancywas found, post-herpetic neuralgia patients' mean age was lower, secondary infectionrate was higher and none of the ocular complications were observed in patients withherpes zoster ophthalmicus. Similar studies need to be observed for the completedescription of demographic and clinical characteristics anf more accurate observationof the effects of seasonal factors on disease.