Sazan balığı olta avcılığında farklı yem ve farklı olta iğnelerinin mevsimsel av verimine etkileri
Effects of different bait and different fish hooks on seasonal fishing efficiency in carp fishing
- Tez No: 728641
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde, sazan balığının(Cyprinus carpio) olta ile avcılığına ilgi gösteren kişi sayısı artmaktadır. Olta ile avcılık için gerekli malzemelerin temini ve av turizmi kapsamında, yoğun olarak avcılık yapılan bölgelerde yerel ekonomiye katkısı ile sazan balığı avcılığı genel olarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu sebepler göz önünde bulundurulunca, olta ile sazan balığı avcılığının geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Çalışma boyunca farklı türlerden olta iğneleri ve farklı yem çeşitleri kullanılacak, sazan balığı avcılığında kullanılan bir metod olan yemleme yöntemi kullanılacaktır. Tüm bu etkenlerin mevsimsel olarak av verimini nasıl etkileyeceğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir yıl boyunca yapılan kontrollü olta avcılığı süreçleri boyunca; yemleme yönteminin mevsim gözetmeksizin av verimini olumlu yönde arttırdığı, çapraz iğnelerin düz iğnelere göre daha yüksek av verimi sağladığı tespit edilmiştir. Bunların yanında doğal ve imitasyon yemlerin artı ve eksi yönleri incelenmiş ve bu veriler işlenmiştir. Ayrıca bir yıllık süreç boyunca yapılan av süreçleri baz alınarak birim güç başına düşen av miktarı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of people interested in fishing for carp is increasing nowadays. Carp fishing contributes to the economy of the country in general with the supply of necessary materials for fishing and to the local economy in the ares where hunting is intensely made. Considering these reasons, fishing for carp should be developed and supported. Throughout the study,different type of fish hooks different bait types will be used and the baiting method which is a method used in carp fishing will be used. It is aimed to examine how all these factors will affect the seasonal fishing yield. During the controlled angling processes for a year; It has been determined that the baiting method increases the hunting yield positively regardless of the season, and the cross fishing hooks provide higher catch than straight fishing hooks. In addition, the pros and cons of natiral and artificial baits were examined and these data were processed. Also the catch per unit effort (CPUE) was determined based on the fishing processes carried out during a year.