Design, synthesis, and investigation of photophysical and thermal properties of new push-pull dyes for second-order nonlinear optical and chemosensor applications
İkinci dereceden doğrusal olmayan optik ve kemosensör uygulamaları için yeni itme-çekme boyar maddelerin fotofiziksel ve termal özelliklerinin tasarımı, sentezi ve araştırılması
- Tez No: 728640
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, üç seri D-π-A kromoforunun sentezi yapılmıştır. Kromoforların sentezinde kullanılacak, Diaril-1,3-bütadien, 1-disiyanometilen-2-aril-indon ve 3-amino-2,4-disiyano-1-aril-9H-floren bileşikleri başlangıç bileşiklerinden başarıyla sentezlenmiştir. 1. Seri bileşikleride, elektron veren bir grup olarak alkilamino grubunun 1,1-dicyano-2,4-diaril-1,3-bütadien temelli bileşiklerin fotofiziksel özelliklerine olan etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. 2. Seri bileşiklerde ise, 1-disiyanometilen-2-aril-indon temelli bileşiklerin spesifik anyonları tespit etmek için kemosensör adayı olup olmadıkları araştırılmış ve bileşiklerin fotofiziksel özellikleri üzerine sübstitüentlerin etkisi incelenmiştir. 3.seride, aril 3-amino-2,4-disyano-1-aril-9H-floren ve 1-disiyanometilen-2-aril-indon türevlerini içeren bileşikler tek kap, çok aşamalı, ve mikrodalga ışıması (MDI) gibi sentez yöntemleri kullanılarak sentezlenmiş ve bu bileşikler için en uygun yöntem ortaya koyulmuştur. Elde edilen tüm bileşiklerin karakterizasyonları için FT-IR, 1H NMR, 13C NMR ve HRMS ve X-ışını kristalografisi gibi spektroskopik yöntemler kullanılmıştır. Sentezlenen kromoforların fotofiziksel özelliklerini araştırmak için UV-GB ve floresan spektroskopisi yöntemleri kullanılmıştır. 1. ve 2. seri bileşiklerin ikinci dereceden doğrusal olmayan optik özellikleri elektrik alanı kaynaklı ikinci harmonik üretim (EFISH) yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the synthesis of three series of D-π-A chromophores based on 1,1-dicyano-2,4-diaryl-1,3-butadiene, 1-dicyanomethylene-2-aryl-indone, and 3-amino-2,4-dicyano-1-aryl-9H-fluorene was successfully obtained. The influence of the alkylamino group as an electron-donating group on the photophysical properties of the series based on 1,1-dicyano-2,4- diaryl -1,3-butadiene was studied. The compounds based on 1-dicyanomethylene-2-aryl-indone were used as chemosensors to detect specific anions. The influence of group substitution was also investigated. The compounds containing various aryl 3-amino-2,4-dicyano-1-aryl-9H-fluorene and 1-dicyanomethylene-2-aryl-indone derivatives were synthesized via various routes and synthesis methods: one-pot, multi-step, and microwave irradiation (MWI). Furthermore (E)-2-(2-(anthracen-9-ylmethylene)-2,3-dihydro-1H-inden-1-ylidene) malononitrile (2b) compound, was obtained a crystal structure. Spectroscopic methods such as FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, and HRMS, as well as X-ray analysis, were used to characterize all the obtained compounds. The UV-vis and fluorescence spectroscopic methods were used to investigate the photophysical properties of the synthesized chromophores. Finally, the electric field-induced second harmonic generation (EFISH) method evaluated the second-order nonlinear optical properties