Ülkemizde yetişen çay ve bitki çaylarına peyniraltı suyu eklenerek içecek üretimi
Beverage production by adding whey to tea and herbal tea grown in Turkey
- Tez No: 728642
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN RAŞİT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde yetiştirilen siyah çay ve bitki çaylarının atık değerlendirme kapsamında peynir altı suyuna katılarak fiziko-kimyasal ve duyusal özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Amaca bağlı olarak peynir altı suyuna eklenecek çay ve bitki çaylarının seçimi yapılmıştır. Yapılan ön duyusal analiz sonuçlarına göre %15 oranında siyah çay, %10 oranında rezene, %5 oranında tarçın, %15 oranında kuşburnu ve %10 oranında adaçayı olacak şekilde belirlenmiştir. Üretilen içeceklerin istatistik analizleri IBM SPSS Statictics programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İçeceklerin üretimi üç farklı günde yapılarak analizler tekrarlanmıştır. İçeceklere yapılan fiziko-kimyasal analizler sonucunda adaçayı ile yapılan içecek diğer örneklere göre oldukça fazla antioksidan içeriği ile ön plana çıkmıştır. Panelistlerce gerçekleştirilen duyusal değerlendirmeler sonucunda en beğenilen içecek çeşidi tarçınlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate the physico-chemical and sensory properties of black tea and herbal teas grown in our country, by adding them to whey, whitin the scope of waste evaluation. Depending on the purpose, tea and herbl teas to be added to the whey were selected. According to the results of the preliminary sensory analysis, it was determined as 15% black tea, 10% fennel, 5% cinnamon, 15% rosehip and 10% sage. Analyzes of produced beverages were analyzed and interpreted in IBM SPSS Statictics 25 data program. Beverages were produced on three different days and analyzes were repeated. As a result of the physico-chemical analyzes of the beverages, the beverage made with sage came to the fore with its antiokxidant content compared to other samples. As a result of the sensory evaluation performed by panelists, the most popular beverage type was cinnamon.