Aile hekimliği asistanlarının fonksiyonel tıp hakkında bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes of family medicine assistants about functional medicine
- Tez No: 728647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELTEM KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Son 50-60 yıl içerisinde dünyada bulaşıcı olmayan kronik hastalıklarda benzersiz ve öngörülemez bir artış yaşanmıştır. DSÖ'ye göre, şu anda her yıl 40 milyondan fazla insan bulaşıcı olmayan yani kronik hastalıklardan ölmektedir. Fonksiyonel tıp, karmaşık kronik hastalıkları değerlendirmek, önlemek ve tedavi etmek için dinamik bir yaklaşımdır. Aile Hekimi, tanımlanan özellikleri açısından kronik hastalıkları çok iyi takip ve tedaviye katkıda bulunabilecek donanıma sahiptir. Cinsiyet ayırt etmeden tüm yaş gruplarını, sistem ve hastalıkları kapsayan çok yönlü sağlık hizmeti sunabildiğinden, tıbbi sorunların birçok boyutuyla karşı karşıya kalmaktadır. Fonksiyonel tıp; modern tıbbın idiyopatik olarak nitelendirdiği hastalıkların ve kronik hastalıkların kökenine inerek hem tedavi yapmayı hem sağlık harcamalarını azaltmayı amaçlar. Çalışmamızın amacı aile hekimliği asistanlarının bu konudaki bilgilerini ve konuya bakış açılarını gözlemlemektir. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmanın verisi 34 soru içeren online bir anketle elde edildi. Anketin uygulanması 01.12.2021-28.02.2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Online anket Türkiye'deki aile hekimliği asistanlarına sosyal medya aracılığı ile ulaştırıldı. Çalışma grubu 326 kişiyle oluşturuldu. İstatistiksel değerlendirme SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 26.0 paket programında yapıldı. Kategorik verilerin değerlendirilmesinde Ki kare analizi kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada kadınların erkeklere göre daha yüksek sıklıkta fonksiyonel tıpı duyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In last 50-60 years there is an unpredictable and unique increase at noncontagious cronical diseases. According to the WHO, over 40 million people have died each year from noncontagious chronical diseases. Functional medicine is a dynamic approach to evaluate, prevent and treat complex chronic diseases. Family Medicine specialists is equipped to contribute to the very good follow-up and treatment of chronic diseases in term of its identified speciality. Since Family Medicine specialists can provide multi-faceted health services covering all age groups, systems and diseases, regardless of gender, they faced with many dimensions of medical problems. functional medicine aims to both treat and reduce health expenditures by getting to the root of diseases and chronic diseases that modern medicine describes as idiopathic. The aim of our study is to observe the knowledge and perspectives of family medicine residents on this subject. Method: This study is a descriptive cross-sectional study. The data of the study was obtained through an online questionnaire containing 34 questions. The application of the questionnaire was carried out between 01.12.2021-28.02.2022. The online questionnaire was delivered to family medicine residents in Turkey via social media. The working group was formed with 326 people. Statistical evaluation was done in SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 26.0 package program. Chi-square analysis was used in the evaluation of categorical data. Results: In this study, it was determined that women heard functional medicine more frequently than men.