Vaka yönetimi: Kardiyoloji polikliniğine başvuran koroner arter hastalarında koruyucu kardiyoloji hemşireliği ve tele-tıp kullanımının etkisi
Case management: Coronary artery referring to cardiology outpatient clinic the use protective cardiology nursing and tele-medicine effect in patients
  1. Tez No: 728646
  2. Yazar: GÜL MILIAZIM MEMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, Vaka Yönetimi: kardiyoloji polikliniğine başvuran koroner arter hastalarında koruyucu kardiyoloji hemşireliği ve tele-tıp kullanımının etkisinin belirlenmesidir. Çalışma bir üniversite hastanesinin kardiyoloji polikliniğinde Ocak 2020 - Aralık 2021 tarihleri arasında yarı deneysel desende yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinin kardiyoloji polikliniğine başvuran koroner arter hastalığı (KAH) tanılı, 40 yaş üzeri, anjiografi geçirmiş, miyokard enfarktüsü(MI) geçirmemiş lipid düzeyi yüksek olan, Türkçe iletişim kurup okuma yazma bilen tüm hastalar oluşturmuştur. Polikliniğe gelen KAH tanılı, örnekleme alınma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı gönüllülük esasına dayalı olarak kabul eden hastalara araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim broşürü verilmiş ve tele-hemşirelik uygulaması yoluyla üç ay boyunca düzenli telefon vasıtası ile eğitim verilmiştir. Araştırmanın sonucunda, tele hemşirelik ile verilen eğitimin etkin olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan deney grubundaki hastaların LDL sonuçları eğitimden sonra düşmüştür, ancak kontrol grubundaki hastaların LDL sonucunda artış olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmanın sonucu koruyucu kardiyoloji hemşireliğinin önemini göstermekte olup kadro planlamasında koruyucu kardiyoloji hemşireliğine yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to determine the effect of using preventive cardiology nursing and telemedicine in patients with coronary artery disease who applied to the Case Management: cardiology outpatient clinic. The study was conducted in a quasi-experimental design between January 2020 and December 2021 in the cardiology outpatient clinic of a university hospital. The population of the study consisted of all patients diagnosed with coronary artery disease (CAD), over 40 years of age, who had applied to the cardiology outpatient clinic of a university hospital, had undergone angiography, had not had myocardial infarction (MI), had a high lipid level, could communicate in Turkish and could read and write. A training brochure prepared by the researcher was given to the patients who came to the outpatient clinic with a diagnosis of CAD, met the sampling criteria and agreed to participate in the study on a voluntary basis, and they were given regular telephone training for three months through the tele-nursing application. As a result of the research, it was seen that the education given with tele-nursing was effective. The LDL results of the patients in the experimental group participating in the study decreased after the training, but it was observed that the LDL results of the patients in the control group increased. The result of the study shows the importance of preventive cardiology nursing and it is recommended to include preventive cardiology nursing in staff planning.