Protac 500-600, mars-300 zırh çeliklerinin kaynaklı birleştirmelerinde mikroyapı, mekaniksel özellikleri ve abrasiv aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of microstructure, mechanical properties and abrasive wear behaviors of protac 500-600, mars-300 armor steels in welded joints
- Tez No: 728648
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İZCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma zırhlı muharebe araçlarında kullanılan Protac 500, Protac 600 ve Mars 300 zırh çeliklerinin MAG kaynak yöntemi ile birleştirme işlemini ele almaktadır. İlave metal olarak zırh çeliklerinin MAG kaynağı için önerilen X-90 IG ve 307Si MAG kaynak telinin kullanımı ile işlemler gerçekleştirilmiştir. Kaynaklı imalata uygun parametrelerde ön sıcaklık ve pasolar arası sıcaklık dikkate alınarak farklı dolgu malzemeleri ile kaynak işlemleri yapılmıştır. Kaynaklama işlemi esnasında farklı dolgu malzemelerinin ısı girdisi farkı ile birlikte farklı kimyasal kompozisyonların oluşturduğu alaşımlamanın etkisi de incelenmiştir. Kaynaklı imalat sonrası kaynak bölgesi ve ısıdan etkilenen bilge(ıtab) ve ana malzemedeki mukavemet farkı gözlenmiş olup, oluşan yeni yapının kaybettiği ve kazandığı yeni özellikler belirlenmiştir. Zırh çeliklerinin mekaniksel özellikleri çekme testi, sertlik ve mikroyapı özellikleri belirlenerek dolgu malzemelerinin oluşturduğu farklar incelenmiş, kaynağa uygunluğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmamızda, deneylerde kullanılan zırh çeliklerinin abrasiv aşınma davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the process of combining Protac 500, Protac 600 and Mars 300 armor steels used in armored combat vehicles with the MAG welding method. As an additional metal, the process was carried out using the X-90 IG and 307Si MAG welding wire recommended for MAG welding of armor steels. In accordance with the parameters suitable for welded manufacturing, operations gap carried out with different filling materials considering the preliminary temperature and the temperature between the passes. The difference in heat input of different filler materials during the welding process and the effect of alloying formed by different chemical compositions were also studied. After the welded manufacturing, the strength difference in the welding zone, itab and the main material was observed, and the new properties lost and gained by the new structure were determined. Tensile testing, microstructure examination and hardness of armor steels were taken into consideration and both the differences between the filler materials and the differences between them were examined and their suitability for welding gap determined. In our study, the abrasive welding behavior of armor steels in the experiments was also investigated.