Amphora capitellata ve Tetraselmis chuii türlerinin farklı koşullarda karotenoid üretim potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of carotenoid production potentials of Amphora capitellata and Tetraselmis chuii species under different conditions
- Tez No: 728649
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, farklı koşullarda üretimi gerçekleştirilen Amphora capitellata ve Tetraselmis chuii mikroalg türlerinin biyokütlelerindeki ve karotenoid miktarlarındaki değişimlere belirlenen parametrelerin etkisinin incelenmesi ve optimum koşulların belirlenmesi amaçlanmıştır. Her iki mikroalg türü için de koşulların değişiminin takibi için seçilen parametreler, ışık şiddeti, havalandırma hızı, azot türü ve oksidatif strestir. Tüm üretimlerin büyüme eğrileri çıkartılmış ve büyüme hızları hesaplanmıştır. Ayrıca karotenoid değişimlerinin takibi toplam karotenoid ve Amphora capitellata türü için fukoksantin, Tetraselmis chuii için loroksantin ile yapılmıştır. Hücrelerin belirlenmiş değişen koşullarda elde edilen verilerine dayanarak iki mikroalg türü için ayrı ayrı karar verilen optimum koşullardaki üretim panel fotobiyoreaktörde gerçekleştirilerek, bu şartlardaki üretimin de büyüme eğrileri çıkartılmış ve toplam karotenoid miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of the determined parameters on the changes in the biomass and carotenoid amounts of Amphora capitellata and Tetraselmis chuii microalgae species produced under different conditions and to determine the optimum conditions. The parameters chosen for monitoring the change of conditions for both microalgae species are light intensity, aeration rate, nitrogen type and oxidative stress. The growth curves of all productions were drawn and the growth rates were calculated. In addition, the follow-up of carotenoid changes was made with total carotenoid and fucoxanthin for Amphora capitellata species, and loroxanthin for Tetraselmis chuii. Based on the data obtained from the cells in the determined changing conditions, the production at the optimum conditions decided separately for the two microalgae species was carried out in a panel photobioreactor, the growth curves of the production under these conditions were also drawn, and the total carotenoid amounts were determined.