The effects of frequent flyer programs in the airline industry on customer loyalty: A study in Istanbul
Havayolu sektöründeki sık uçuş programlarının müşteri bağlılığına etkileri: İstanbul' da bir araştırma
- Tez No: 728691
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ OSMAN KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şirketler için müşterileri ile bağlarının kuvvetli olması son derece kritik bir konudur. Çünkü bu bağlılık, şirketlerin piyasa içerisindeki rekabette nerede olacaklarını da belirlemektedir. Müşteri bağlılığı konusu, şirketlerin en ciddi hedefi olan konulardan biridir. Müşterilerin sahip oldukları bağlılık duygusu, şirketlerin yönetimsel ve finansal anlamdaki başarı düzeylerini de belirlemektedir. Şirketlerin müşteri bağlılığı konusundaki önemli kozlarından biri de müşteri sadakat programları olmaktadır. Bu programlar, şirketler ile müşteriler arasındaki ilişkilerin gelişimi açısından yeni bir yol haritası olarak görülebilecektir. Sivil havacılık sektörü de müşteri sadakati programlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı sektörlerden biri olarak dikkati çekmektedir. Bu sektörün önemli bir aracı olan sık uçan yolcu programları, havayolu şirketleri ile yolcuların arasındaki ticari ilişkinin sürdürülebilir olması adına bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, müşteri sadakati temelinde, müşteri sadakati programlarının önemine odaklanmaktır. Buna bir örnek olarak da sivil havacılık sektörü içerisindeki sık uçan yolcu programları seçilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise konunun detaylı olarak araştırılmasına çalışılmıştır. Araştırma içerisinde havayolu sektöründe faaliyet gösteren firma müşterileriyle, sık uçan yolcu programı kapsamında sunulan ödül/hizmetlerin önem derecesinin müşteri bağlılığı düzeyine etkisini ortaya koymak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sık uçan yolcu programlarının içerisindeki bilet ücreti- ödül dengesi, katılımcılar açısından önemli bir faktördür. Bu noktada da katılımcıların gelir düzeyinin, sık uçan yolcu programlarının müşteri sadakati üzerine olan etkisini yönlendirdiği görülmektedir. Aynı zamanda, katılımcıların uçuş sayısı da sürecin belirleyicisi olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar, elde ettikleri gelir ve iv kendilerinin uçuş sayıları ile birlikte müşteri sadakati-sık uçan yolcu programı arasında bir algı dengesi kurmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
It is extremely critical for companies to have strong ties with their customers. Because this commitment also determines where the companies will be in the competition in the market. Customer loyalty is one of the most serious targets of companies. The sense of loyalty that customers have determines the managerial and financial success levels of companies. Customer loyalty programs are one of the most important leverage of companies in customer loyalty. These programs can be seen as a new roadmap for the development of relationships between companies and customers. The civil aviation sector also attracts attention as one of the sectors where customer loyalty programs are used extensively. Frequent flyer programs, which are an important tool in this industry, are used as a tool for the sustainable commercial relationship between airlines and passengers. The purpose of this thesis is to focus on the importance of frequent flyer programs of airline companies on the basis of customer loyalty. As an example of this, frequent flyer programs in the civil aviation sector have been selected. In the fourth part of the study, the subject has been investigated in detail. In the research, this study was carried out with the airline passengers in order to reveal the effect of the importance level of the awards / services offered under the frequent flyer program on the level of customer loyalty. According to the results of the research, the ticket fee-reward balance in the frequent flyer programs is an important factor for the participants. At this point, it is observed that the income level of the participants guides the effect of frequent flyer programs on customer loyalty. At the same time, the number of flights of the participants was determined as the determinant of the process. Participants establish a balance of vi perception between customer loyalty and frequent flyer program, together with the income they earn and their number of flights.