Kalkınma teorilerinde paradigma arayışları
Quest for new paradigms in development theories
  1. Tez No: 72870
  2. Yazar: MENEVİŞ ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
ÖZET Kalkınma ekonomisi ve sosyolojisini kapsayan kalkınma disiplininde, 1970'li yularda bir kriz dönemi yaşanmıştır. 1945 den beri gerek akademik düzeyde gerekse az gelişmiş ülkelerin kalkınma politikalarının belirlenmesinde hakim konumda olan kalkınma paradigması, 1970 den itibaren krize girerek çözülmüştür. Bu çözülmenin ardınan bu alanda yeni kalkınma yaklaşım ve modelleri ortaya çıkmış ve bu çaba günümüze değin süregelmiştir. Bu tez çalışmasında, 1945 den günümüze değin gelişen kalkınma yaklaşımları ve politikaları, paradigma kavramının sunduğu sistematik altında analiz edilmiştir. Bu alanda gelişen yeni kalkınma yaklaşımları, küreselleşme dinamikleri de göz önüne alınarak yeniden değerlendirilmiş ve günümüzde oluşabilecek yeni bir kalkınma paradigmasının ana çerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Tez beş ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, 1945 sonrası kalkınma disiplininin doğuşunu hazırlayan tarihi koşullar ve kalkınmanın iktisat ve sosyoloji bilimleri içinde ayrı bir kimlik kazanmasına olanak tanıyan teorik zemin incelenmiştir. İkinci bölümde,“paradigma”ve“Bilimsel Araştırma Programları”konseptlerine açıklıktık getirilmiş ardından, bu tezde kullanmak üzere geliştirdiğimiz“alternatif bir kalkınma paradigması”sistematiği tanıtılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümde 1945 den günümüze değin gelişen kalkınma modelleri beş ana paradigma altında incelenerek değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, 1980 sonrası gelişen yeni kalkınma paradigmalarının katkıları, küreselleşme dinamikleri içinde yeniden ele alınarak,“Sürdürülebilir Yenilikçi Kalkınma Paradigması”(SUYEKAP) adı altında yeni bir kalkınma paradigması oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development discipline, which emcompasses development economics and sociology, underwent a period of crisis during 1970's. The development paradigm which had dominated not only the intellectual field bu also the formation of the development policies of the less developed Countries since 1945, went into a crisis and collapsed. Following this crisis, a search for new development theories and models has been initiated and continued up to the present. This thesis attemts to analize the various development theories and policies that have evolved since 1945 up to the present, under the framework of the paradigm concept. The new development theories are re-evaluated in the light of globalization dynamics and the framework of a new development paradigm is identified. The structure of the thesis consists of five chapters. Chapter one provides a brief account of the evolution of development discipline, outlining the key historical conditions that have shaped it and a review of the stock of theoretical capital upon which the discipline gained legitimacy within the sciences of economics and sociology. Chapter three provides a review of the“paradigm”and“Scientific Research Programs”concepts and then attempts to construct an“alternative paradigm framework”as a basis for analysing and evaluating various development theories and models. Chapter three and four, analyse in detail, all the development theories evolved since 1945, under five main paradigms. The last chapter, by analysing the dynamics of globalization process and re~ evaluting the main contributions of the new development paradigms within this context, provides the frame work of a new development paradigm, named“Sustainable Innovatio Based Development Paradigm”.