The discourse of change and continuity: The International politics of Turkish national identity formation (2002-2017)
Değişim ve sürekliliğin söylemi: Türk milli kimlik inşasının uluslararası politikası (2002-2017)
- Tez No: 781494
- Danışmanlar: PROF. DR. CLAIRE NICOLE SUTHERLAND
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Türk toplumu ve devleti, Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) 2002'de iktidara geldiğinden bu yana önemli ve karmaşık sosyal ekonomik ve siyasi dönüşümler geçirmiştir. 2002'de iktidara geldi. Bu önemli ve karmaşık değişiklikler kendini Türk ulus-devletinin milli benlik algısı ve dış işlerinde de göstermiştir. Türk dış politikası (TDP) zamanla geleneksel yörüngesinden sapmış ve belirli uluslararası mesele ve alanlarda önemli değişiklikler göstermiştir. Türkiye'nin harici devlet eylemlerindeki dönüşümü anlamlandırmak için bu tez Türk milli kimlik kurgusunun söylemsel dönüşümünü ortaya koyacaktır. Tez, Türk milli kimliğinin 2002 ve 2017 yılları arasında“nasıl”söylemsel olarak (yeniden) inşa edildiği ve dış politikadaki bazı paradigma değişikliklerini nasıl tasavvur edilebilir kıldığı sorularına cevap vermektedir. Türkiye'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Avrupa Birliği ve Mısır ile belirtilen zaman içerisindeki ilişkileri vaka incelemesi olarak kullanılacaktır. Bu çalışmanın kuramsal bir perspektifle Uluslararası İlişkiler ve Türk Dış Politikası literatürlerine özgün bir katkı yapmak için tasarlanmış iki ana teorik ve ampirik hedefi vardır. Öncelikle tez,“modüler”bir post-yapısal inşacı yaklaşım önermektedir. Milli kimlik-uluslararası ilişkiler ilişkisini kuramsallaştırabilmek için milletçilik ve söylem teorilerine başvurmuş ve bunları Uluslararası İlişkiler çerçevesine yerleştirmiştir. İkinci olarak bu araştırma, AKP'nin Türk milli kimliği üzerine söylemleri ile Türk dış politikasının tarihsel/kurumsal analizini birleştirmektedir. Türkiye üzerine yazılmış İnşacı Uluslararası İlişkiler çalışmalarında dahi milli kimlik anlatılarının detaylı incelenmesi eksik kalmaktadır. Kimlik dönüşümünün detaylı incelenmesi yerine bu dönüşüm (çoğu zaman basitçe 'Batılılıktan İslamiliğe'), Türk dış politikasının kimlik merkezli analizini yapmaya girişmeden önce aksiyomatik bir varsayım olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma, milli kimlik inşası ve uluslararası ilişkiler açılarına eşit bir ampirik ağırlık vererek okuyucunun bu iki analizi ayrı ayrı takip edebilmesine izin vermiş ve bu iki faktörün arasındaki etkileşimi de gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish society and state have been subjected to significant and complex social, economic and political transformations since the Justice and Development Party (AKP) came to power in 2002. These seismic and puzzling changes also projected themselves in the national self-perception and foreign affairs of the Turkish nation-state. Turkish foreign policy (TFP) has gradually deviated from its traditional trajectory and has displayed a salient change in certain international issues and areas. In order to make sense of the transformation in Turkey's external state actions, this thesis aims to provide an account of the discursive transformation of the Turkish national self-image. It responds to the question of 'how' the discursive (re-) formation of the Turkish national identity took place between 2002 and 2017, and made certain paradigmatic changes in the field of foreign policy 'conceivable'. Turkey's political relations with the Kurdistan Regional Government, the European Union and Egypt within the given time span are employed as case studies. This study has two main theoretical and empirical objectives designed to make original contributions to International Relations (IR) and TFP literatures with a theory-driven perspective. Firstly, the thesis proposes a 'modular' post-structural constructivist approach. It invokes nationalism and discourse theories and embeds them in an IR framework in order to theorise the national identity-international relations nexus. Secondly, this research combines analysis of AKP discourses on Turkish national identity with historical/institutional analysis of TFP. Even in the most constructivist IR works on Turkey, scrutiny of national identity narratives appears to be lacking. Rather than scrutinising the identity transformation process, change (mostly and simply from 'pro-Western to pro-Islamic') is accepted as an axiomatic assumption before applying an identity-driven analysis to TFP. This study gives equal empirical weight to national identity construction and international relations aspects, allowing the reader to follow both analyses separately and shedding light on the interplay between them.