Toptan kalite yönetiminde değişim mühendisliği ve bilişim sistemlerinin önemi
The Importance of reengineering and management information systems in total quality management
  1. Tez No: 72871
  2. Yazar: ZEYNEP ZÜHRE EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi, işletmelerde toplam kaliteyi sağlamak amacıyla ortaya çıkmış bir anlayış olup, ana boyutları insan, mantık ve tekniktir. Toplam Kalite Yönetimi'nin teknik boyutu, stratejik veya operasyonel düzeyde kullanılabilecek çok çeşitli metodoloji, araç ve yöntemlerden yararlanır. Makro iş proseslerini yeniden tasarlayan Değişim Mühendisliği de bu yöntemlerden biridir. Toplam Kalite Yönetiminin başarısı,. hem sürekli gelişime hem de yeniliklere bağlıdır. İşletmenin ihtiyaçlarına göre değişim ve gelişimin birbirini izlemesi gereklidir. Bu bakımdan Değişim Mühendisliği, Toplam Kalite Yönetimi'nin vazgeçilmez bir bileşenidir. Hedef toplam kalite ise, buna ulaşma sistematiği Toplam Kalite Yönetimi'dir. Değişim Mühendisliği ise Toplam Kalitenin teknik boyutunun önemli bir aracıdır. Globalleşen dünyada, ürün kalitesi, yenilikçilik, araştırma/geliştirme, maliyet, dağıtım, pazarlama stratejisi gibi rekabet standartları globalleşmiştir. İş dünyasının etkin olarak iş yapabilmesi için, bilgi, beceri ve davranışlarını yenilemesi, yeni rekabet standartlarına yeni taktiklerle yaklaşması gerekmektedir. Değişim Mühendisliği, kullandığı bilgi teknolojilerinin de yardımıyla, iş dünyasına yeni taktikler sunmaktadır. Üst yönetimin dikkati altında yürütülen, stratejik hedeflere yöneltilmiş, tüm gelişim faaliyetleriyle entegre edilmiş bir değişim programı, değişen çevre ve rekabet koşullarına hızlı ve doğru şekilde adapte olmayı sağlarken, aynı zamanda değişimin vazgeçilmez bileşenlerinden biri olan bilişim teknolojisi olanaklarından doğru olarak yararlanılmasını temin etmektedir. Bu araştırmada Toplam Kalite Yönetimi, Değişim Mühendisliği ve Bilişim Teknolojisi, aralarındaki ilişkiler çerçevesinde bir bütün olarak incelenmiş, söz konusu yeni yönetim yaklaşımının, ülkemiz için hayati bir sektör olan Tekstil sektöründe nasıl uygulanabileceği örneklerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde Toplam Kalite Yönetimi, Değişim Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri kavramları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde bu kavramlar arasındaki ilişkiler ele alınmış, bu yaklaşımların birarada kullanılabilirliği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise bir tekstil firmasında yaptığımız uygulama tanıtılmıştır. Son olarak, tez çalışmasının sonuçlan ve genel değerlendirmesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Quality Management is a concept that is developed to achieve total quality in companies, having three dimensions as human, logic and technics. The technical dimension of TQM makes use of many tools at strategic and operational levels. Business Process Reengineering methodology which redesigns macro business processes by innovations is considered to be one of these tools. Success of TQM needs both continuous improvement and innovation. Change and improvement work should follow one another depending on the needs of a firm. If the goal is to reach total quality, TQM offers a systematic approach for total quality. In this aspect, Business Process Reengineering is an unresistable tool for Total Quality Management. Globalisation puts new universal standards for competition in product quality, innovation, research, costs and marketing strategies. Companies need new tactics to survive in new environments. BPR offers new tactics to business world with the wide use of information technologies. A BPR program within close attention of top management, driven by strategic goals and integrated with companies improvement program, helps company to adapt new environment and competition standards quickly and easily. Moreover, such a change program assures making most use of information technologies. This research studies Total Quality Management, Business Process Reengineering, Management Information Systems and their relationships with each other. Then, these new management tools are applied to a company in textile industry which has a major role in Turkey. The first part of the study gives general information about the main concepts, TQM, BPR and MIS. The second part considers the relationships between these concepts and tools, then discusses ways to use them together. The third part describes the area work that is done by applying these tools to a textile company. The last part summaries the results of the area work and gives general evaluation of the study.