The effect of geopolitical location on operational cost and fleet management
Jeopolitik konumun operasyonel maliyet ve filo yönetimine etkisi
- Tez No: 728706
- Danışmanlar: DR. AHMET KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Havayolu sektörü maliyetlerin karlılık üzerindeki etkisinin en fazla hissedildiği sektörlerden birisidir. Yapısı gereği ekonomik koşullardan ve rekabet durumundan etkilenen havayolu sektöründe filo yönetimi ve lokasyon seçimi, operasyonel maliyetler açısından önem arz etmektedir. Başarılı bir filo yönetimi ve lokasyon seçimi yapan havayolu şirketleri operasyonel maliyetlerini düşürmekte ve filosunu en optimum şekilde kullanabilmektedir. Bu çalışmada lokasyon seçiminin havayolu filo yönetimi ve operasyonel maliyetleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda 8 merkezden, 10 farklı huba, 5 farklı uçakla uçuş senaryoları hazırlanmıştır. Hazırlanan bu senaryolar ise çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS ile değerlendirilmiştir. Çok kriterli karar verme yönteminde alternatifler arasından belirlenen kriterlere göre değerlendirme yapılmaktadır. Çalışmada alternatifleri uçuş rotaları veya seferler, kriterleri de operasyonel maliyet kalemleri oluşturmaktadır. Ağırlıklandırma ise sektörde ortalama maliyetlere göre yapılmıştır. Bunun yanında lokasyonun operasyonel maliyetteki etkisini tam anlamıyla ölçmek amacıyla hubların bulunduğu ülkelerin GSYİH, HDI ve SDI değerlerinin ortalamasıyla lokasyon indeksi geliştirilmiş ve % 30 olarak karar verme sürecini etkilemesi sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Istanbul, Londra ve Delhi gibi lokasyonlarda kurulacak havayollarının operasyonel maliyetlerinin daha düşük ve filo yönetiminin daha optimum olduğu görülmüştür. Bunun en önemli nedeni bu bölgelerden Avrupa'daki birçok merkeze uçuşun kolay ve daha az maliyetli olmasıdır. Araştırma ile elde edilen bulgular sektör yöneticileri ve araştırmacılar için bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The airline industry is one of the industries where there is most impact of costs on profitability. Fleet management and location selection are important in terms of operational costs in the airline industry, which is affected by economic and competitive conditions due to its nature. Airline companies that make a successful fleet management and location selection can reduce their operational costs and use their fleet in the most optimum way. In this study, the effect of location selection on airline fleet management and operational costs was examined. In this context, flight scenarios were prepared from 8 centers, 10 different hubs and 5 different aircraft. These scenarios prepared were evaluated with TOPSIS, one of the multi-criteria decision making methods. In the multi-criteria decision-making method, the alternatives are evaluated according to the criteria determined. In the study, alternatives are flights, and the criteria are operational cost items. Weighting was made according to the average costs in the industry. In addition, in order to fully measure the impact of location on operational cost, the location index was developed with the average of GDP, HDI and SDI values of the countries where the hubs are located, and it was enabled to affect the decision-making by 30%. According to the results of the research, it has been observed that the operational costs of the airports to be established in locations such as Istanbul, London and Delhi are lower and the fleet management is more optimum. The most important reason for this is that flights from these regions to many centers in Europe are easy and less costly. Findings obtained from the research provide information for sector managers and researchers.