Yeşil pazarlama faaliyetleri çerçevesinde yeşil lojistiğin rolü ve lojistik sektöründe bir uygulama
The role of green logistics in the framework of green marketing activities and an application in logistics sector
  1. Tez No: 597850
  2. Yazar: NEZİHE SAYGI GÜNALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küresel ısınma, hızlı nüfus artışı, kentleşme ve enerji kaynaklarının bilinçsizce kullanımı sonucunda ortaya çıkan çevresel bozulmalar, ekonomik faktörlerin etkisi ile artış göstererek günümüzde önemi anlaşılır hale gelmiştir. Türkiye, jeopolitik konumu ve üç tarafının denizlerle çevrili olmasından dolayı avantajlı ülkeler arasında yer almakta olup, aynı zamanda Avrupa, Türkiye Cumhuriyetleri ve Orta Doğu ülkeleri arasında en önemli aktarma ve lojistik üssü olarak görülmektedir. Bu nedenle Türkiye'de lojistik sektörü gelişme göstermekte olup, çevresel sorunlardan dolayı araştırılması ve önlem alınması gereken konuların başında gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, Mersin ilinde yer alan lojistik firmalarının yeşil lojistik yönetimi hakkındaki algı ve uygulamaları değerlendirerek, işletmelerin ekonomik faaliyetlerinde, çevre bilinci kaygısına ne derecede önem verdikleri ve çevresel kurallara uymaya zorlayan etkenlerin neler olduğunu ortaya koymaktır. Bu kapsamda işletmelerin yeşil lojistik faaliyetleri hakkında algı ve tutumları araştırılmıştır. Elde edilen verilere, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı ile tanımlayıcı istatistiksel analizler, T-Testi, ANOVA testi ve Regresyon analizleri uygulanmış ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında, çalışmanın boyutları arasında yer alan çevresel düzenleme baskısı, ekonomik baskı, müşteri baskısı, hükümet desteği, örgütsel destek, benimseme maliyeti ve uygunluk faktörü boyutlarının işletmelerin yeşil lojistik faaliyetleri üzerinde olumlu bir etki yarattığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların ve işletmelerin demografik özelliklerine göre yeşil lojistik faaliyetlerine ilişkin algıları değerlendirilerek, işletmede çalışan kişi sayısı, işletmenin faaliyet yılı, pazar alanı, çevresel bir sertifikaya sahip olma durumu ve katılımcının çalışma yılı, işletmelerin yeşil lojistik faaliyetleri üzerinde olumlu bir etki oluşturduğu, katılımcının cinsiyeti ve eğitim seviyesinin ise yeşil lojistik faaliyetleri üzerinde olumlu bir etki yaratmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global warming shows increase with the impact of environmental degradation which is a result of rapid population growth, urbanization and unconscious use of energy resources, and economic factors. Therefore global warming is among the important issues that need to be investigated. On the other hand, Turkey takes part in among the advantageous countries due to the geopolitical location and because the three sides are surrounded by the sea, and also Turkey is seen as the most important transshipment and logistics base between Europe, Turkey and the Middle East countries. By these reasons, logistics sector shows improvement in the Turkey and is one of the most important issues that need to be investigated and taken precautions due to environmental problems. The aim of this study is to evaluate the perception and applications of logistics companies in Mersin about green logistics management; and at same time to reveal how much they pay attention on environmental awareness during their economic activities and what are the factors that force them to comply with environmental rules. For this reason the perceptions and attitudes of businesses about green logistics activities were investigated in current study. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) package program was used for analysis of the obtained data and except for descriptive statistical analyzes, T-Test, ANOVA and Regression analyzes also were used. As a result of the research, it was found that the environmental regulation pressure, economic pressure, customer pressure, government support, organizational support, adoption cost and compliance factor dimensions had a positive effect on green logistics activities. Furthermore, the number of people working in the company, the year of operation of the company, the market area, the status of having an environmental certificate and the working year of the participant have a positive effect on the green logistics activities. According to the results of the research, it was concluded that the gender and education level of the participant did not have a positive effect on green logistics activities.