Sezgisel topolojik uzaylar üzerine
On intuitionistic topological spaces
- Tez No: 728717
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde tezin anlaşılabilir olması için literatürde bulunan önceki çalışmalar ile ilgili ön bilgiler verilmiştir. Daha sonra sezgisel küme kavramı ve bu kümelerin sıradan kümeler arasındaki ilişkisi ile sezgisel nokta, sezgisel kaybolan nokta kavramları incelenmiştir. Ayrıca sezgisel kümenin bir fonksiyon altındaki görüntüleri ve ters görüntüleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde sezgisel topolojik uzay kavramı verilmiş ve bu kavramın bazı özellikleri çalışılmıştır. Ayrıca sezgisel baz ve sezgisel altbaz kavramları ile elde edilen sezgisel topoloji örnekleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde sezgisel komşuluk, sezgisel kapanış ve sezgisel iç kavramları tanımlanarak bu kavramların bazı özellikleri araştırılmıştır. Son bölümde sezgisel sürekli fonksiyonlar, sezgisel açık ve kapalı fonksiyonlar, sezgisel sürekliliğin bazı çeşitleri tanımlanarak bunlarla ilgili bazı örnekler verilmiştir. Ayrıca sezgisel bölüm uzayları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, the subject of thesis is introduced; in the second chapter, in order to make the thesis understandable, preliminary informations related to the previous studies in the literature are given. After, the concept of intuitionistic sets the relationship between these sets and ordinary set and notions of intuitionistic point and intuitionistic vanishing point are examined. In addition, inverse images and images of intuitionistic sets under a funciton notions are obtained. In the third chapter, the concept of intuitionistic topological space is given and some features of this concept are studied. Moreover intuitionistic topology samples obtained with the definitions of intuitionistic base and intuitionistic subbase are examined. In the fourth chapter, the concepts of intuitionistic neighborhood, intuitionistic interior and intuitionistic closure are defined and some properties of these concepts are investigated. The last chapter, intuitionistic continuous functions, intuitionistic open and closed functions, some types of intuitionistic continuity are defined and some examples about them are given. Additionally intuitionistic quotient space is examined.