Pisagor bulanık topolojik uzaylar üzerine
On pythagorean fuzzy topological spaces
  1. Tez No: 693928
  2. Yazar: MELİN ÖZBAYLANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez esas olarak sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde tezin anlaşılabilir olması için literatürde bulunan önceki çalışmalar ile ilgili ön bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Pisagor bulanık küme kavramı verilmiş ve sezgisel bulanık kümeler ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Dördüncü bölümde Pisagor bulanık topolojik uzay kavramı verilmiş ve bu kavramın bazı özellikleri çalışılmıştır. Beşinci bölümde Pisagor bulanık sürekli fonksiyonlar ve özellikleri ele alınmıştır. Altıncı bölümde Pisagor bulanık topolojik uzaylarda bağlantılık kavramı verilmiş ve örneklerle bu konuya açıklık getirilmiştir. Yedinci bölümde Pisagor bulanık topolojik uzaylarda kompaktlık tanımı ve temel özellikleri incelenmiştir. Son bölümde sezgisel bulanık nokta kavramından esinlenerek, Pisagor bulanık nokta kavramı tanımlanarak temel teoremler ve sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of eight chapters. In the first chapter, the subject of thesis is introduced; in the second chapter, in order to make the thesis understandable, preliminary information related to the previous studies in the literature is given. In the third chapter, the concept of Pythagorean fuzzy sets is given and its relationship with intuitionistic fuzzy set is investigated. In the fourth chapter, the concept of Pythagorean fuzzy topological space is given and some features of this concept are studied. In the fifth chapter, Pythagorean fuzzy continuous functions and its particulars are reviewed. In the sixth chapter, the concept of connectedness in Pythagorean fuzzy topological spaces is given and this subject is clarified with examples. In the seventh chapter, the definition and basic properties of compactness in Pythagorean fuzzy topological spaces are examined. The last chapter, inspired by the intuitionistic fuzzy point concept, the Pythagorean fuzzy point concept is defined and basic theorems and results are obtained.