Sezgisel topolojik uzaylar üzerine
On intuitionistic topological spaces
- Tez No: 732333
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Topoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma ile,“Klasik Topolojik Uzaylar”'da önemli bir yer tutan“Filtreler”,“Kompaktlik”, ve“Yakınsaklık”konularının“Sezgisel Topolojik Uzaylar”'a uygulaması yapılmış, bu kavramların klasik topolojik uzaylarda gösterdiği özellikler ile sezgisel topolojik uzaylarda gösterdiği özellikler arasındaki farklar ve benzerlikler araştırılmıştır. Bu konuların daha somut bir hale gelmesi için örnekler verilmiş, bu örnekler sayesinde kavramların gösterdiği özelliklerin kolayca görülebilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to construct the basic concepts related to filters, convergence, compactness in intuitionistic topological spaces. Here we introduce the concepts of filter, continuity, convergence, compactness and obtain several proporties and some characterizations concerning these concepts in intuitionistic topological spaces. These concepts and their properties are explained with some examples.