Kulak operasyonlarının BPPV (Benign paroksismal pozisyonel vertigo) etyolojisindeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of ear operations in the etiology of BPPV (benign paroxismal positional vertigo)
- Tez No: 728742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY GÜÇLÜ ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada timpanoplasti (TP), timpanomastoid cerrahi (TMC) ve stapedektomi- floroplastik piston cerrahisinin (S-FPC) BPPV etyolojisindeki rolünün ve operasyon çeşidine göre görülme oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, üç farklı otolojik cerrahi uygulanan hastalarda postoperatif BPPV'nin klinik özellikleri gözden geçirilmiş ve bu kulak operasyonları sonrasında gelişen BPPV'nin olası mekanizmalarıda incelenmiştir. Gereç-Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı'na 2021 Şubat ve 2022 Şubat tarihleri arasında tekrarlayan kulak akıntısı, işitme azlığı şikayetleri ile başvuran, 18-75 yaş aralığındaki hastalarla yapılan prospektif kontrollü bir çalışmadır. Çalışma grubu, daha önce herhangi bir kulak cerrahi öyküsü olmayan timpanoplasti (TP) (1. grup), timpanomastoid cerrahi (TMC) (2. grup) ve stapedektomi-floroplastik piston (3. grup) cerrahileri yapılan her grup için, cerrahi öncesi baş dönmesi şikayeti olmayan 30, toplamda 90 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu, 1. ve 3. grup ile karşılaştırmak için benzer operasyon sürelerine sahip olan ve operasyon esnasında yine başın bir tarafa çevrilerek sabit şekilde tutulduğu nazal polip hastalarından (4. grup) ve 2. grubun hastaları ile karşılaştırmak için başın bir tarafa doğru ileri derecede çevrildiği ve benzer operasyon süreleri olan parotidektomi uygulanan hastalardan (5. grup) her grup için, cerrahi öncesi baş dönmesi şikayeti olmayan 30 toplamda 60 hastadan oluşturuldu. Operasyonları komplikasyonsuz sonuçlanan bu hastaların hepsine postoperatif 1. haftada, 2. haftada ve 4. haftada Dix-Hallpike (DH) ve Roll manevraları yapıldı. Yapılan manevalar sonrası BPPV saptanan tüm hastalara düzeltici Epley manevrası yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 1. grupta 20 kadın 10 erkek, 2. grupta 14 kadın 16 erkek ve 3. Grupta 13 kadın 17 erkek dahil edildi. 1. grupta en küçük yaş 20 en büyük yaş 68 olup ortalama yaş 44,5±11,9, 2. grupta en küçük yaş 22 en büyük yaş 65 olup ortalama yaş 41,6±9,7 ve 3. grupta en küçük yaş 18 en büyük yaş 70 olup ortalama yaş 45±12,9'dur. Operasyon süreleri sırasıyla 1. grupta ortalama 180,83±27,73 dakika 2. grupta 294,16±67,59 dakika ve 3. grupta 124,5±21,78 dakika sürdü. Nazal polip cerrahisi yapılan kontrol grubunda 15 kadın 15 erkek, parotidektomi yapılan kontrol grubunda 13 erkek 17 kadın çalışmaya dahil edildi. Nazal polip grubunda en küçük yaş 22 en büyük yaş 66 olup yaş ortalaması 44±10,75, parotidektomi grubunda en küçük yaş 18 en büyük yaş 74 olup yaş ortalaması 50,6±16,97 dir. Kontrol grubunda ortalama operasyon süreleri 4. grupta 125±15 dakika ve 5. grupta 242,5±60,1 dakika sürdü. TP uygulanan grupta bir hastada BPPV geliştiği görüldü. TMC uygulanan grup kendi içinde turlamanın daha fazla yapıldığı ve operasyon süresinin daha uzun olduğu açık kavite yapılan ve turlamanın daha sınırlı yapıldığı operasyon süresinin nispeten daha kısa olduğu attikotomi-attikoantrostomi yapılan grup olarak ikiye ayrıldı. 2 hastada BPPV görüldü. Her ikisi de açık kavite yapılan grupta yer aldı ve opere edilen kulağın zıt yönündeki kulağın posterior SKK'ını etkilendi. Bu hastalar operasyon notlarından tekrar incelendiğinde her iki hastanın Lateral SSK çevresinde ve yakın bölgelerinde kemik spiküllerin olduğu, düzgün bir kavite yaratılmak maksatlı bu alanın turlandığı görüldü. S-FPC uygulanan grupta 3 hastada BPPV saptandı. Bu hastalarda opere edilen kulakla aynı yönde ve posterior SSK'da saptandı. Pozitiflik saptanan hastalarda piston boyları sırası ile 4,75 mm, 4,75 mm ve 4,5 mm saptandı. Hem nazal polip cerrahisi hem de parotidektomi yapılan grupta herhangi bir BPPV poziftiği saptanmadı. Çalışmamızda TMC de operayon süresi ve turlama miktarı arttıkça, BPPV görülme sıklığının arttığı saptandı. S-FPC uygulanan grupta piston uzunluğu ile BPPV görülme sıklığı arasında istatiksel anlamlı ilişki vardı (p0.05). Sonuç: Otolojik cerrahiler dışında baş rotasyonu yapılan parotidektomi ve nazal polip cerrahilerinin ve ameliyat sürelerinin BPPV geşiminde etkisi saptanmamıştır. TP, TMC, S-FPC sonrası BPPV gelişebileceği, olası baş dönmesi olan hastaların operasyondan sonra komplikasyon yönünden araştırılması gerektiği gibi, cerrah tarafından komplikasyon oluşmadığı bilinen hastalar için maliyeti ve hastaya yan etkisi olmayan tanı koydurucu DH ve Roll manevralarının yapılmasının faydalı olacağı görülmüştür. Ayrıca stapedektomi sırasında piston boyunun iyi ayarlanmasının önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the role of tympanoplasty (TP), tympanomastoid surgery (TMC) and stapedectomy-fluoroplastic piston surgery (S-FPC) in the etiology of BPPV and their incidence according to the type of operation. In addition, the clinical features of postoperative BPPV in patients who underwent three different otological surgeries were reviewed and the possible mechanisms of BPPV after these ear operations were also examined. Materials-Methods: This study is a prospective controlled study conducted with patients aged 18-75 years, who applied to the Department of Otorhinolaryngology, University of Health Sciences, Izmir Tepecik Health Application and Research Center, between February 2021 and February 2022, with complaints of recurrent ear discharge and hearing loss. The study group included preoperative head surgery for each group that underwent tympanoplasty (TP) (group 1), tympanomastoid surgery (TMC) (group 2), and stapedectomy-fluoroplastic piston (group 3) surgeries without any previous ear surgery history. It consisted of 30 patients with no complaints of returning, 90 patients in total. The control group consisted of patients with nasal polyps (group 4), who had similar operation times and kept the head turned to one side during the operation, to compare with the 1st and 3rd groups, and the patients of the 2nd group, whose head was turned to one side, to compare with the patients of the 2nd group. Patients who underwent parotidectomy (5th group) who underwent parotidectomy and had similar operative times, were composed of 60 patients, 30 of whom did not have preoperative dizziness complaints. Dix-Hallpike (DH) and Roll maneuvers were performed in all of these patients whose operations were uncomplicated in the postoperative 1st week, 2nd week and 4th week. Corrective Epley maneuver was performed in all patients who were found to have BPPV after the maneuvers. Results: The study included 20 females and 10 males in the 1st group, 14 females and 16 males in the 2nd group and 13 females and 17 males in the 3rd group. In the 1st group, the youngest age was 20, the oldest was 68, the mean age was 44.5±11.9, the lowest age in the 2nd group was 22, the oldest was 65, and the mean age was 41.6±9.7, and the lowest in the 3rd group. 18 is the oldest age 70 and the mean age is 45±12.9. The operative times were 180.83±27.73 minutes in the 1st group, 294.16±67.59 minutes in the 2nd group and 124.5±21.78 minutes in the 3rd group, respectively. 15 women and 15 men in the control group who underwent nasal polyp surgery, and 13 men and 17 women in the control group who underwent parotidectomy were included in the study. In the nasal polyp group, the youngest age was 22, and the oldest was 66, with a mean age of 44±10.75 years, in the parotidectomy group, the youngest age was 18 and the oldest was 74, and the mean age was 50.6±16.97 years. The mean operation time in the control group was 125±15 minutes in the 4th group and 242.5±60.1 minutes in the 5th group. BPPV was observed in one patient in the TP group. The group in which TMC was applied was divided into two groups, in which the open cavity was performed, in which more rounding was performed and the operation time was longer, and the atticotomy-atticoantrostomy group, in which the operation time was relatively shorter, in which the rounding was more limited. BPPV was seen in 2 patients. Both were included in the open cavity group and affected the posterior CCT of the ear opposite the operated ear. When these patients were re-examined from the operation notes, it was seen that both patients had bone spicules around and in the vicinity of the Lateral SSC, and this area was rounded to create a smooth cavity. BPPV was detected in 3 patients in the S-FPC group. In these patients, it was detected in the same direction as the operated ear and in the posterior SCC. Piston lengths were found to be 4.75 mm, 4.75 mm and 4.5 mm, respectively, in patients with positivity. No BPPV positivity was detected in both nasal polyp surgery and parotidectomy groups. In our study, it was determined that the incidence of BPPV increased as the duration of the operation and the amount of touring increased in TMC. There was a statistically significant relationship between piston length and the incidence of BPPV in the S-FPC group (p0.05). Conclusion: Except for otological surgeries, no effect of parotidectomy and nasal polyp surgeries with head rotation, and duration of surgery was found on the progression of BPPV. It has been seen that BPPV may develop after TP, TMC, S-FPC, patients with possible dizziness should be investigated in terms of complications after the operation. It also revealed the importance of good adjustment of the piston length during stapedectomy.