Kulak zarı geniş perforasyonlarında kartilaj timpanoplasti ve temporal adele fasya timpanoplasti operasyonlarının greft başarısı ve işitme sonuçları açısından karşılaştırılması
Comparison of cartilage greft and temporal fascial graft tympanoplasty, graft success and hearing results in large tympanic membrane perforations
- Tez No: 681161
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP ASLI BATUR ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kulak zarında geniş perforasyonu olan hastalarda kıkırdak timpanoplasti ile fasya timpanoplasti operasyonlarının greft başarısı ve işitme başarısı açısından karşılaştırılması Gereç ve yöntem: Ocak 2016 - Ocak 2020 yılları arasında kronik otitis media sebebiyle opere olmuş vakalar retrospektif olarak değerlendirildi. Geniş kulak zarı perforasyonu olan ve tip 1 timpanoplasti uygulanmış 130 hasta çalışmaya dahil edildi. Kemikçik zincir müdahalesi olan hastalar, revizyon hastalar, bilateral kulak zarı perforasyonu olan hastalar ve mastoidektomi uygulanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar uygulanan greft materyaline göre kıkırdak ve fasya greft gruplarında değerlendirildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif kulak muayeneleri ve işitme testleri değerlendirildi. Greft başarısı postoperatif 6. ay muayenesi ile değerlendirildi. İşitme değerlendirilmesi ise preoperatif ve posteratif 6. ayda yaptırılan saf ses odyometrisi sonuçlarına göre, hava yolu ortalamaları ve hava kemik yolu aralığı ortalamaları göz önüne alınarak değerlendirildi. Her iki grup greft başarıları ve işitme başarı sonuçları açısından kıyaslandı. Ayrıca her grup kendi içerisinde yaş, cinsiyet, sigara, perforasyon türü açısından da değerlendirilerek bunların greft başarısındaki rolleri de değerlendirildi. İstatistiki değerlendirme SPSS 24.0 for Windows programı kullanılarak yapıldı. Karşılaştırmalı incelemeler için Kolmogorov–Smirnov test, Independent t test, Mann- Whitney U test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of cartilage tympanoplasty and fascia tympanoplasty operation results in terms of graft success and hearing success in patients with large perforation. Materials and methods: Cases operated for chronic otitis media between January 2016 and January 2020 were evaluated retrospectively. 130 patients who underwent type 1 tympanoplasty with large perforation were included in the study. Patients with ossicular chain intervention, revision patients, patients with bilateral tympanic membrane perforation and patients who underwent mastoidectomy were excluded from the study. Patients were evaluated in cartilage and fascia graft groups according to the graft material applied. Preoperative and postoperative ear examinations and hearing tests of the patients were evaluated. The success of the graft was evaluated at the 6th month postoperative examination. Hearing evaluation was evaluated according to the results of pure tone audiometry performed in the preoperative and postoperative 6th month, considering the averages of the airway and air-bone gap. Groups were compared in terms of graft success and hearing results. In addition, each graft group was evaluated in terms of age, gender, smoking, perforation type, and their roles in graft success were also evaluated. SPSS 24.0 for Windows program was used for statistical analysis. Comparative evaluations were performed using the Kolmogorov-Smirnov test, independent t-test, and Mann Whitney U Test.