Ateroskleroz belirteçlerinin biyolojik ilaç kullanan psoriasis hastalarındaki seviyelerinin incelenmesi
Investigation of the levels of atherosclerosis markers in psoriasis patients using biological drugs
  1. Tez No: 728741
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UCE ÖZKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; psoriasis hastalarındaki erken ateroskleroz riskinin belirlenmesinde serum tümör nekroz faktör alfa (TNF-a), lipoprotein ilişkili fozfolipaz-A2 (LP-PLA2), apolipoprotein A1(apoA1), apolipoprotein B (apoB), homosistein (hcy), high sentivity-C-reaktif protein (hs-CRP) ve iskemi modifiye albümin (İMA) düzeylerini ve parametlerin tedaviler ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada; psoriasis tanısı almış en az 3 ay biyolojik ajan (etanercept, infliximab, adalimumab, sertolizumab pegol, ustekinumab, secukinumab,ıxekizumab) kullanan 80 hasta ile en az 3 ay biyolojik ajan dışında tedavi (topikal tedavi, metotrexat, siklosporin, asitretin) verilen 40 hasta (vaka grubu) ve 60 gönüllü sağlıklı bireyde (kontrol grubu) serum TNF-a, LP-PLA2, apoA1, apoB, hcy, hsCRP ve İMA düzeylerine ve hasta grubunda parametrelerin başlangıç pasi, tedaviye pasi yanıtı, hastalık süresi, aile anamnezi olup olmaması, cinsiyet, yaş ve tedavi süresi ile korelasyonuna bakıldı. Tüm laboratuvar ölçümleri Dursun Odabaş Tıp Merkezi Biyokimya Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde ANOVA (Tukey test), bağımsız örneklem t test, Kruskal-wallis, mann-whitney u test kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Korelasyon analizinde pearson ve spearman korelasyon analizi kullanıldı. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Biyolojik tedavi almayan grupta İMA değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksekti. Biyolojik tedavi alan ve almayan grupta HCY, APO-B, hs-CRP, PLP-A2 değeri ve TNF-A pozitiflik oranı kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksekti. Kontrol grubunda APO-A1 değeri biyolojik tedavi alan ve almayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0.05). Biyolojik tedavi alan grupta artışları kardiyovasküler olay risk artışıyla parallel seyreden HCY, APO-B, hs-CRP, PLP-A2 değeri, TNF-A pozitiflik oranı biyolojik tedavi almayan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü Biyolojik tedavi alan grupta artışı azalan kardiyak olayları yansıtan APOA-A1 değeri biyolojik tedavi almayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0.05). Biyolojik tedavi alan grupta Pasi yanıtı biyolojik tedavi almayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti. Başlangıç PASİ skoru ile, HCY, APO-B hs-CRP, PLP-A2 değeri arasında anlamlı pozitif korelasyon gözlenmiştir. Sonuçlar: Psoriasisin patogenezinde bulunan sistemik inflamasyon, başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere birçok inflamatuar hastalığa neden olmaktadır. Bizim çalışmamız kardiyovasküler hastalıkların göstergesi olan aterosklerozun gelişimi için psoriasisin bir risk faktörü olduğunu desteklemiştir. Çalışmamızın sonucunda; psoriasisli hastalarda ateroskleroza bağlı artmış kardiyovasküler hastalık riskinin erken belirlenmesinde yüksek HCY, APO-B, hs-CRP, PLP-A2 değeri ile (+) TNF-A oranının ve düşük APOA-A1 seviyelerinin belirteç olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Bununla birlikte; bu veriler gelecekte yapılacak olan çok merkezli prospektif çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study; to evaluate serum tumor necrosis factor alpha (TNF-a), lipoproteinassociated phospholipase-A2 (LP-PLA2), apolipoprotein A1 (apoA1), apolipoprotein B (apoB), homocysteine (hcy), high sensitivity-C-reactive protein (hs-CRP) and ischemia modified albumin (IMA) levels determining the risk of early atherosclerosis and the relationship of parameters with treatments in psoriasis patients. Materials and Methods: In this study; 80 patients diagnosed with psoriasis and using biological agents (etanercept, infliximab, adalimumab, certolizumab pegol (czp), ustekinumab, secukinumab, ixekizumab) for at least 3 months, and treatment other than biological agents (topical therapy, methotrexate, cyclosporine, acitretin) for at least 3 months Serum tumor necrosis factor alpha (TNF-a), lipoproteinassociated phospholipase-A2 (LP-PLA2), apolipoprotein A1 (apoA1), apolipoprotein B (apoB), Homocysteine (hcy), hs-CRP and ischemia modified albumin (IMA) levels and the correlation of parameters with initial rust, response to treatment, duration of disease, family history, gender, age and duration of treatment in the patient group were analyzed. All laboratory measurements were carried out in Dursun Odabaş Medical Center Biochemistry Laboratory. In the descriptive statistics of the data, mean, standard deviation, median minimum, maximum, frequency and ratio values were used. The distribution of variables was measured with the Kolmogorov-Smirnov test. ANOVA (Tukey test), independent sample t test, Kruskal-wallis, mann-whitney u test were used in the analysis of quantitative independent data. Chi-square test was used in the analysis of qualitative independent data, and fischer test was used when the chi-square test conditions were not met. Pearson and Spearman correlation analysis were used in the correlation analysis. SPSS 28.0 program was used in the analysis. Results: The IMA value was significantly higher in the group that did not receive biologic therapy than in the control group. HCY, APO-B, hs-CRP, PLP-A2 values and TNF-A positivity rate were significantly higher in the group that received and did not receive biological treatment than the control group. APO-A1 value in the control group was significantly higher than the group that received and did not receive biological therapy (p < 0.05). HCY, APO-B, hs-CRP, PLP-A2 values, and TNF-A positivity rates, whose increases were parallel to the risk of cardiovascular events in the group receiving biologic therapy, were significantly lower than those in the group that did not receive biologic therapy. A1 value was significantly higher than the group that did not receive biologic therapy (p < 0.05). Pasi response was significantly higher in the group that received biological therapy than in the group that did not receive biological therapy. A significant positive correlation was observed between the initial PASI score and the HCY, APO-B hs-CRP, PLP-A2 value. Conclusions: Systemic inflammation in the pathogenesis of psoriasis causes many inflammatory diseases, especially cardiovascular diseases. Our study supported that psoriasis is a risk factor for the development of atherosclerosis, which is an indicator of cardiovascular diseases. As a result of our study; We think that high HCY, APO-B, hs-CRP, PLP-A2 values and (+) TNF-A ratio and low APOA-A1 levels can be used as markers in the early detection of increased cardiovascular disease risk due to atherosclerosis in patients with psoriasis. With this; these data should be supported by future multicenter prospective studies.