Design of a small-scale hybrid system consist of gridconnected photovoltaic panels and a storage unit in Duhok- Iraq
Irak Duhok'ta şebekeye bağlı bir fotovoltaik panel ve depolama unitesinden oluşan küçük ölçekli bir hibrit güç sisteminin tasarımı
- Tez No: 728746
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AZMİ AKTACİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsan yaşamının kalitesi esas olarak enerjinin mevcudiyetine bağlıdır. Yakın gelecekte fosil enerji bazlı tüketim yerine çevre dostu yenilenebilir enerji kaynakları ve teknolojilerinin kullanımına geçilmemesi insan yaşam kalitesi açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Irak'ın Duhok şehrinde ulusal elektriğe şebekesine sahip olunmasına rağmen çok sık elektrik enerjisi kesintileri yaşanmakta olup düzenli bir enerji arzı sağlanamamaktadır. Özellikle yaz ve kış aylarında elektrik enerjisine olan talebin artığı zamanlarda sıklıkla elektrik enerji kesintileri yaşanmaktadır. Dolayısıyla, bu şehirde yaşayan insanlar ihtiyaç duydukları elektrik enerji taleplerinin karşılanmasında çoğunlukla dizel jeneratörleri kullanılmaktadır. Bunun neticesinde jeneratörler gürültü ve hava kirliliği oluşturmalarının yanısıra yüksek enerji maliyetleri söz konusu olmaktadır. Bu tür olumsuzlukları ortadan kaldırmak için bu bölgede kullanılabilecek güneş enerji destekli şebekeye bağlı bir hibrit güç sistemin oluşturulması ile mümkün olabilir. Bu tez çalışmasında, Duhok şehrinde şebekeye bağlı fotovoltaik sistem ile enerji depolama ünitesinden oluşan bir hibrit güç sisteminin tasarımı yapılarak, HOMER programı ile enerji performansı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, elektrik enerjisi kesintilerinde kullanılan dizel jeneratör sistemi ile karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışmasının sonucunda, uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm ve daha iyi uygulama önerileri sunulmuştur. Dizel jeneratörsüz solar hibrit sistemin geri ödeme süresi, dizel jeneratörlü solar hibrit sisteme göre 2 kat daha az bulunmuştur. Bu sonuç, hibrit sistem için gereken yatırımın Irak ekonomisi açısından ve Irak'ın Duhok yerel koşullarında mükemmel bir yatırım olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, uygulama için dizel jeneratörlü solar hibrit sistem yerine dizel jeneratörsüz solar hibrit sistem önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The quality of human life mainly depends on the availability of energy. Failure to switch to the use of environmentally friendly renewable energy sources and technologies instead of fossil energy-based consumption in the near future is a significant threat to the quality of human life. Despite having a national electricity grid in Duhok city of Iraq, there are frequent power cuts and a regular energy supply cannot be provided. Especially in summer and winter, when the demand for electrical energy increases, there are frequent power outages. Therefore, the people living in this city are mostly using diesel generators to meet the electrical energy demands they need. As a result, generators cause high energy costs as well as creating noise and air pollution. In order to eliminate such problems, it may be possible by establishing a hybrid power system connected to the solar energy supported grid that can be used in this region. In this thesis, a hybrid power system consisting of a grid-connected photovoltaic system and an energy storage unit in Duhok city was designed and energy performance was determined with the HOMER program. The obtained results were compared with the diesel generator system used in power cuts. As a result of this thesis, solutions to the problems encountered in practice and better application suggestions are presented. The payback period for the solar hybrid system without the diesel generator is found to be 2 times less than the solar hybrid system with the diesel generator. This result presented that the investment required for the hybrid system is an excellent investment in terms of the economy for Iraq and the local condition of the Duhok-Iraq. Therefore, for application, the solar hybrid system without the diesel generator is recommended over the solar hybrid system with the diesel generator