Histeroskopik uterin septum rezeksiyonu yapılan hastaların gebelik sonuçları
Pregnancy outcomes of patients with hysteroscopic uterine septum resection
- Tez No: 728745
- Danışmanlar: UZMAN RESUL KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Araştırmamızda 2015-2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan histeroskopik uterin septum rezeksiyonun gebelik sonuçlarını değerlendirmek ve başarı oranlarını etkileyen faktörleri belirleyerek başarı oranlarını artırmaya yönelik planlamalara yol gösterebilmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızın materyalini 2015-2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uterin septum rezeksiyonu yapılan 218 hasta oluşturmaktadır. 160 infertilite öyküsü olan, 58 habitüel abortus öyküsü olan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların septum tanıları HSG, ultrason ve MRG ile koyuldu. Hastaların 34 tanesine laporoskopi eşliğinde histeroskopi yapıldı. Histeroskopi hastalarımızın tamamına erken foliküler fazda yapılmıştır. Septum her iki os aynı düzlemde görülene kadar veya kanamalı doku görülene rezeke edildi. Giren çıkan sıvı arasındaki fark 1000 ml olduğunda işleme son verildi. Hastaların işlem sonrası elde edilen gebelik verileri değerlendirildi. Bulgular: Septum rezeksiyonu sonrası hastaların doğum verileri incelendiğinde; çalışmaya alınan tüm hastalar içinde septum rezeksiyonu sonrası canlı doğum oranı%53,67, infertilite öyküsü olan hastalarda septum rezeksiyonu sonrası canlı doğum oranı %46,88, habitüel abortus öyküsü bulunan hastalarda septum rezeksiyonu sonrası canlı doğum oranı %72,41 olarak tespit edilmiştir. Septum rezeksiyonu sonrası canlı doğum yapan hasta sayısı, septum rezeksiyonu öncesinde canlı doğum yapan hasta sayılarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Septum rezeksiyonundan sonra komplet septum olan hastalarda %64, inkomplet septumu olan hastalarda %51 canlı doğum gerçekleştiği tespit edilmiştir. Tekrarlayan rezeksiyon yapılmış hastalarda tek seferde rezeksiyon yapılmış hastalara kıyasla canlı doğum oranları daha yüksek saptanmıştır. Septum rezeksiyonu sonrası malprezentasyon oranı %21,3 olarak tespit edilmiştir. Septum rezeksiyonu sonrası elde edilen doğumlardaki sezeryan oranı %76,9 olarak belirlenmiştir. Septum rezeksyionu sonrası ortalama gebe kalma süresi 10,24 ± 8,624 (min 1, maks 36) ay, ortalama gebelik haftası 37,29 ± 3,837 (min 22, maks 42) hafta olarak tespit edildi. Sonuç: Histeroskopik septum rezeksiyonu infertilite ve habitüel abortus öyküsü olan hastalarda canlı doğum oranlarını, ortalama doğum haftası ve doğum ağırlığını, sezeryan oranlarını artırır. Gebe kalma süresini, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacını azaltır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the pregnancy results of hysteroscopic uterine septum resection performed in University of Health Sciences Zeynep Kâmil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between 2015-2020 and to guide the planning to increase the success rates by determining the factors affecting the success rates. Materials and Methods: The material of our study consists of 218 patients who underwent uterine septum resection at the University of Health Sciences Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between 2015-2020. 160 patients with a history of infertility and 58 patients with a history of habitual abortion were included in the study. The septum diagnosis of the patients was made with HSG, ultrasound and MRI. Hysteroscopy was performed in 34 of the patients under laparoscopy. Hysteroscopy was performed in all of our patients in the early follicular phase. The septum was resected until both os were seen in the same plane or hemorrhagic tissue was seen. The process was terminated when the fluid balance reached +1000 ml. Pregnancy data obtained after the procedure of the patients were evaluated. Results: When the data of the patients after septum resection were examined; The live birth rate after septum resection among all patients included in the study was 53.67%, the live birth rate after septum resection in patients with a history of infertility was 46.88%, and the live birth rate after septum resection in patients with a habitual abortion history was 72.41%. The number of patients who had a live birth after septum resection was found to be statistically significantly higher than the number of patients who had a live birth before septum resection. After septum resection, it was determined that 64% of patients with complete septum and 51% of patients with incomplete septum had live births. Live birth rates were found to be higher in patients who had repeated resections compared to patients who had one resection. Malpresentation rate after septum resection was determined as 21.3%. The rate of cesarean section in deliveries after septum resection was determined as 76.9%. The mean duration of conception after septum resection was 10.24 ± 8.624(min:1, max:36) months, and the mean gestational week was 37.29 ± 3.837 (min:22, max:42) weeks. Conclusion: Hysteroscopic septum resection increases live birth rates, mean week of delivery and birth weight, and cesarean section rates in patients with infertility and a history of habitual abortion. It reduces the duration of conception and the need for neonatal intensive care.