Kronik hastalık tanısı ile izlenen çocukların ebeveynlerinin akılcı ilaç kullanım tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of rational medication use of the parents of children following with the diagnosis of chronic disease
  1. Tez No: 728755
  2. Yazar: ESRA ŞAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, kronik hastalık tanısı ile izlenen çocukların ebeveynlerinin akılcı ilaç kullanım tutumlarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Pediatri Servisi'nde yatan 132 çocuğun ebeveyni oluşturmuştur. Veriler“Veri toplama formu”ve“Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği (AİKYETÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 21.0 programında uygun istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin %89,4'ü anne olup %44,7'si 26-35 yaş grubundadır. Ebeveynin anne-baba olması, yaşı, medeni durumu, aile tipi, gelir durumu, sosyal güvence durumu ve çocuk sayısı, çocuğun tanısı, cinsiyeti, yaşı, tanı yaşı, ilaç tedavisi için başvurulan yer, reçetesiz verilen ilaç türü değişkenleri ile AİKYETÖ puan ortalamaları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamsızdır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to assess the rational drug use views of parents of children who had been diagnosed with a chronic disease. The sample of the study consisted of the parents of 132 children hospitalized in Kocaeli University Research and Application Hospital Pediatrics Service. The data were co1llected using the“Data collection form”and the“Parental Attitude Scale towards Rational Drug Use (AIKYETS)”. The data generated as a consequence of the study were analyzed using the SPSS 21.0 program's proper statistical analyzes. 89.4% of the parents surveyed were mothers and 44.7% were in the 26-35 age group. Marial status, age, marital status, family type, economic status, social security status, number of children, child diagnosis, gender, age, age of diagnosis, point of reference for drug treatment, over-the-counter drug type factors, and EIC score averages have no statistical significance (p>0.05).