An indicator-based systematic ergonomics performance evaluation approach from sustainability perspective
Sürdürülebilirlik bakış açısıyla bir gösterge tabanlı sistematik ergonomik performans değerlendirme yaklaşımı
  1. Tez No: 728760
  2. Yazar: İREM SARBAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ergonomi, neredeyse insanlığın varoluşundan bu yana, uzun yıllardır insanın iyilik halini sağlamaya çalışan bir disiplindir. Günümüzün hızla değişen küresel dünyası göz önüne alındığında, insanlar için daha iyi sürekli çalışma ve yaşam koşulları sağlamanın ergonomi için daha zorlu olduğu yadsınamaz. Bu nedenle, ergonomiye yardımcı olacak ve bu amaca ulaşmak için uyumlu çalışacak yeni kavramlara ihtiyaç vardır. Bu araştırma boşluğunu doldurmak için bu tez, ergonomide sürdürülebilir süreç performans ölçümü için sistematik bir yaklaşım geliştirilerek sürdürülebilirlik kavramının ergonomiye etkisini, katkısını ve adaptasyonunu sorgulamaya yönelik araştırma ve uygulama üzerine inşa edilmiştir. Bu doğrultuda, kapsamlı bir literatür taramasına dayalı olarak ergonomi için yeni sürdürülebilirlik alt boyutları ve ergonomi göstergeleri önerilmiş ve ergonomi ile sürdürülebilirliği bütünleştiren bir çerçevede yapılandırılmıştır. Ayrıca, uygulamanın geçerliliğini ve güvenilirliği adına bu tez için iki anket tasarlanmış, geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Ardından, önerilen ergonomi göstergelerinin önceliklendirilmesi için anketlerden elde edilen veriler kullanılarak BWM ve PROMETHEE'yi içeren bir hibrit çok kriterli analiz yapılmış ve bu tür bir yaklaşım için kullanılabilecek örnekler olarak üst sıralarda olanlar belirlenmiştir. Bu tezde geliştirilen sistematik yaklaşım, ekonomik, ekolojik veya sosyal açıdan olumsuz çalışma koşullarının bulunduğu kuruluşların süreçlerini bütüncül olarak izleyerek ve değerlendirerek bu koşullardan kaynaklanan riskleri tespit etmek ve önlemek içindir. Dolayısıyla, önerilen yapısal çerçeve ve ergonomi göstergelerini içeren söz konusu geliştirilen sistematik yaklaşım ile, risklerin yönetilmesi ve ergonomik açıdan iyi işleyen süreçlerin elde edilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Ergonomics is a discipline that has been trying to provide human well-being for many years, nearly since the existence of humanity. It is undeniable that providing better perpetual working and living conditions for people is more challenging for ergonomics considering today's rapidly changing global world. Therefore, new concepts to assist ergonomics and work coherently for achieving this aim are needed. To fill this research gap, this thesis was built on the research and implementation on querying the effect, contribution, and adaptation of the sustainability concept to ergonomics by developing a systematic approach for sustainable process performance measurement in ergonomics. Accordingly, new sustainability sub-dimensions for ergonomics and also ergonomics indicators were proposed based on a comprehensive literature search and structured in a framework integrating ergonomics and sustainability. Furthermore, two surveys were designed, developed and applied for this thesis for the validity and reliability of implementation. Subsequently, a hybrid multi-criteria analysis including BWM and PROMETHEE was performed using the data gathered from surveys to prioritize the proposed ergonomics indicators, and the ones ranked high were determined as examples to be used for such an approach. The systematic approach developed in this thesis is for the organizations, in which there are unfavourable working conditions in an economic, ecological, or social manner, to identify and prevent risks caused by these conditions through monitoring and evaluating their processes holistically. Hence, managing risks and providing ergonomically well-operated processes can be achieved with this developed systematic approach comprising the proposed structural framework and ergonomics indicators.