Takviye edici gıda olarak vaccinium myrtillus ekstraktının bacillus subtilis gelişimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of vaccinium myrtillus extract as A supplementary food on the development of bacillus subtilis
- Tez No: 728761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Yaban mersini içeriğinde yüksek oranda yer alan fenolik bileşikler sayesinde çeşitli bakterilerin üremesini inhibe etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında piyasada satışa sunulan yaban mersini ekstraktlarının Bacillus subtilis gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmasında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takviye edici gıda olarak onaylanmış İmmunat ve Destekten markalarına ait yaban mersini ekstraktları kullanılmıştır. İki ekstrakt %10 başlangıç konsantrasyonundan itibaren 96 kuyucuklu plate kullanılarak mikrodilüsyon yöntemi ile seyreltilmiştir. Her kuyucuğa 100μl hacimde 0.5 McFarland'a ayarlanmış bakteri süspansiyonu eklenerek 24 saat inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonucunda Byonoy96 (GmbH) plate okuyucu kullanılarak optik yoğunluk ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It inhibits the growth of various bacteria thanks to the phenolic compounds in the content of blueberries at a high rate. Within the scope of the thesis study, it was aimed to examine the effects of blueberry extracts, which are available for sale in the market, on the development of Bacillus subtilis. Meterials and Methods: In the thesis study, blueberry extracts belonging to the brands Immunat and Destekten approved by the Ministry of Agriculture and Forestry as food supplements were used. The two extracts were diluted using the microdilution method from an initial concentration of 10%. 100μl of bacterial suspension adjusted to 0.5 McFarland was added to each well and after 24 hours of incubation, optical density measurements were made using Byonoy96 (GmbH) plate reader.