Partikül boyut dağılımının çimentoların özellikleri üzerine etkisi
Effect of particle size distribution on the properties of cements
  1. Tez No: 728762
  2. Yazar: UĞUR ERŞEN ŞENBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Chemistry, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Partikül boyut dağılımı çimentonun hem fiziksel, mekanik ve kimyasal özelliklerini hem de maliyetini etkileyen en önemli parametredir. Partikül boyut dağılımının çimentoların özelliklerine etkisi üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, ilk aşamada farklı partikül boyut dağılımlarına sahip çimentolar elde edilerek değişen partikül boyut dağılımlarının etkileri araştırılmıştır. İkinci aşamada bu çimentolar kullanılarak partikül boyut dağılımları farklı yönlerde değiştirilen yeni çimentolar elde edilmiştir. Elde edilen çimentoların, konvansiyonel çimentoya ve de endüstriyel ticari çimentoya karşı fiziksel, mekanik ve kimyasal testleri yapılarak farkları araştırılmıştır. Deneysel süreçte iki farklı yöntem uygulanmıştır. Birinci yöntemde standart bir çimentonun farklı boyutlardaki elekler ile elenmesi sonucu partikül boyut dağılımları değiştirilmiştir; ikinci yöntemde laboratuvar tipi bilyalı değirmende değişen sürelerde öğütmeler yapılarak partikül boyut dağılımları değiştirilmiştir. Çimentoların performans kıyaslamalarında ve karakterizasyonlarında lazer difraksiyon, X ışını difraksiyon, X ışını floresans, hidratasyon ısısı, taramalı elektron mikroskop, porozite, klorür iyon geçirgenliği, hava jetiyle incelik, blaine özgül yüzey alanı, su ihtiyacı, yayılma, pack-set indeks, basınç dayanım testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Particle size distribution is the most important parameter that affects both the physical, mechanical and chemical properties of cement and its cost. There are limited studies on the effect of particle size distribution on the cement properties. In this thesis, in the first stage, cements with different particle size distributions were obtained and the effects of different particle size distributions were investigated. In the second stage, new cements were obtained with using these cements by changing the particle size distributions in different directions. The differences of the obtained cements were investigated by performing physical, mechanical and chemical tests against conventional cement and industrial commercial cement. Two different methods were applied in the experimental process. In the first method, particle size distributions were changed as a result of sieving a standard cement with the sieves have different mesh sizes; In the second method, particle size distributions were changed by grinding at varying times in a laboratory type ball mill. The characterization and performance comparison of cements were performed using laser diffraction, X-ray diffraction, X-ray fluorescence, heat of hydration, scanning electron microscope, porosity, chloride ion permeability, air jet fineness, blaine spesific surface area, water demand, flow, pack-set index, compressive strength tests.