İş ve işçi bulmaya aracılık
Mediation activity for employment
- Tez No: 72877
- Danışmanlar: PROF. DR. M. POLAT SOYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
ÖZET İş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti, yalnızca sanayi toplumunun değil bilgi toplumunun da ihtiyaç hissettiği bir hizmet türüdür. Başlangıçta, genellikle kâr elde etme amacıyla kurulan özel iş ve işçi bulma bürolarının yerine getirdiği ve yalnızca dar anlamda iş aracılığım hedef alan bu faaliyet, özellikle yüksek işsizlik dönemlerinde işçilerin istismar edilmeleri sonucunu doğurmaktaydı, İş aracılığı yoluyla işçi sömürüsünün yaygınlaşması, devletleri, bu konuya müdahale etmek zorunda bırakmıştır. Çeşitli devletlerin iç hukuklarında yaptıkları münferit düzenlemelerin dışında, Uluslararası Çalışma Örgütü de uzun süre müdahaleci zihniyeti benimsemiştir. İstihdam piyasası katılımcılarını karşılaştırarak, aralarında bir çalışma ilişkisi kurulmasını amaçlayan iş aracılığı faaliyeti, uzun süre devlet tarafından yerine getirilmesi zorunlu bir kamu görevi olarak kabul edilmiştir. Bu durum pek çok ülkede, devletin hakimiyet hakkının tezahürü olarak görülmüştür. Oysa günümüzde, devletlerin sahip oldukları anlayış da değişikliğe uğramış bulunmaktadır. Bugün önemli olan, iş aracılığının yalnızca devlet tarafından yapılması değildir. Asıl sorun, istihdam piyasası denkliğini sağlayabilmektir. Bu amaca ulaşabilmek için de mümkün olan her imkândan yararlanmak gerekmektedir. Bu çerçevede, özel istihdam kuruluşlarının hizmetlerinden de yararlanılmalıdır. Ancak iş aracılığı alanından devletin tamamen çekilmesi de savunulamaz. Özellikle zayıf konumda olan iş arayanların korunabilmesi amacıyla, devlet, kamu istihdam kurumlan eliyle iş aracılığı hizmetini sunmaya devam etmek zorundadır. Fakat, devletin istihdam piyasasının ihtiyaçlarım tek basına karşılayamaması, bu alanın özel istihdam kurumlarına açılmasını da zorunlu hale getirmiştir. Söz konusu zorunluluk nedeniyle, OECD ülkelerinin çoğunluğu, kamu ve özel istihdam kurumlarının yan yana faaliyetine olanak tanıyan bir sisteme geçmiş bulunmaktadır. Ülkemizde de, iş aracılığı hizmetini sunan İİBK'nun istihdam piyasasının ihtiyaçlarına cevap veremediği açıktır. Bu nedenle, düzenlenmiş birlikte faaliyet sistemine geçilmesine imkân verecek yasal düzenlemelerin yapılması zorunludur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mediation activity for employment is a type of service required not only for the, industrial society but also for the science society. This activity started by private employment agencies to make profits, aimed only the employment mediation in narrow sense but also created the negligence of the employees especially in the high unemployment periods Extension of exploiting the employees Throuhh this mediation made the states to review the matter. Except some positive regulations some states did in their domestic law, International Labour Organization has adapted a mentality of interfering for a long time. * Mediation activity which aims to establish a relationship for labour between parties has been accepted as a public duty for a long time. It has been seen as a manifestation of states domination right in many countries. But, today the opinions states hold seen to have changed. Today the fact that state organizes mediation for employment is not important. The real matter is to be able to enable a balance in labor market. To be able to reach that goal, each possible opportunity should be made use of. In this framework, private employment agencies should also be made use of. On the other hand, the idea that states withdraw completely from the area of labor mediation shouldn't be supported. States must continue to provide mediation service through public employment institutions especially to protect those who look for employment with their limited conditions. But the fact that the state couldn't afford to meet the requirements of labor market has made it an obligation to encourage private employment offices. Due to the above-mentioned obligation, must of the OECD countries have adapted a new system which supports both publich and private agencies. In our country, it is clear that the National Employment Bureau which provides this service can't meet the requirements of the labor market. For that reason, new legal regulations should be enacted to enable both public and private agencies together.