Fazlur Rahman'ın islami yenilikçiliğine yorumlayıcı bir bakış
An Interpretive approach to Fazlur Rahman's Islamic modernism
- Tez No: 72878
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı bir dinî geleneğin modernite bağlamında karşılaştığı ikilemleri, Yorumlayıcı Sosyoloji ve Hermenetik açısından, Fazlur Rahman'ın şahsiyet ve düşüncelerini inceleyerek ortaya koymak idi. Birinci bölüm, onun fikir sistemini anlayabilmek için, karşılaştığı sorunlar açısından Fazlur Rahman'ın hayatını yeniden-kurmaya gayret etmiştir. İkinci bölüm, onun hem metin tahlili hem de tarihsel-eleştirel açıdan hayli tartışmalara sebeb olan Vahiy yorumunu sunmuştur. Görülmüştür ki, o hem metne hem de tarihsel gerçeklere sadık kalmak için elinden gelen bütün çabayı göstermektedir. Üçüncü bölüm Batı'daki ve -Fazlur Rahman'ın bakış açısından- İslam dünyasındaki anlama sorununun genel bir tasvirini vermeye çalışmıştır. Bulgulara göre, bu sorun evrenseldir ve bütün dinî gelenekler tarafından yüzleşilecektir. Dördüncü bölümde, anlama sorununu çözmek için onun ileri sürdüğü anlama yönteminin ya da hermenetiğinin tam bir sunuluşu yapılmaya çalışılmıştır. Görülmüştür ki, zannedilenin aksine o bir hermenetikçidir. Beşinci bölüm, Fazlur Rahman'ın yöntemini ve çeşitli açılardan sonuçlarını anlayabilmek için, kendisinin tasvir ettiği şekliyle, yedinci asır Arap toplumunun sosyal ve dinî şartlarının genel bir manzarasını vermeye çalışmıştır. Altıncı bölüm ise; Fazlur Rahman'ın Kur'an'ın bağlamsal ve sistematik teolojisinin ortaya konulması gerektiğine dair çağrısını ve bunu kendisinin nasıl yorumladığını incelemiştir. O, modernitenin meydan okuyuşlarını karşılayabilmek için İslamî ve modern bir teolojinin gerektiğini iddia etmektedir. Yedinci bölüm, Fazlur Rahman'ın ahlâk kuramını ve onun hem geleneğe hem de moderniteye mukabeledeki uzanımlarını ortaya çıkarmaya gayret etmiştir. Sekizinci bölüm, Fazlur Rahman'ın genel yöntemi ile benzer olan Hukuk yöntemini açığa çıkarmakta ve ek bilgiler vermektedir. Aynı zamanda, bunun uygulanmasına bir örnek olarak ta çok eşlilik verilmektedir. Tezin genel bir değerlendirilmesi ile çalışma sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this dissertation is to adress the dilemmas faced by a religious tradition -Islam- within the context of modernity by highlighting the thought of Fazlur Rahman in several respects, from the perspective of Interpretive Sociology and Hermeneutics. Chapter one attempts to re-construct the life of Fazlur Rahman in relation to the problems he faced in his life in order to understand his system of thought. Chapter two presents his highly disputed interpretation of the Vahy in respect of both textual analysis and historical-critical approach. It is seen that he uses whatever he has in his hand to be faithful to the text and historical facts. Chapter three tries to give a general outline of the question of understanding in the West and in the Islamic world. It is established that this problem is universal and to be faced by all religious traditions. In Chapter four all endeavour is shown to present the response of Fazlur Rahman to the problem of understanding by arguing for his method of understanding, his hermeneutic; and seen that, contrary to what is generally held, he is an hermeneut. Chapter five offers a general schema of the social and religious conditions of seventh century Arabia in order to understand Fazlur Rahman's method and its results in all areas of his thought Chapter six presents Fazlur Rahman's call for a rediscovery of truly contextual and systematic Qur'anic theology. He insists that to be able respond to the challenges of modernity, an Islamic and modern theology is needed. Chapter seven tries to find out Fazlur Rahman's ethical theory and its implications in response to both the tradition and modernity in several aspects. Chapter eight reveals some aspects of the methodology of Law and gives an example of the application of the method, polygamy. In this chapter, although it is the same as his general methodology, some additional information is given. A general examination of the dissertation concludes the Work.