Çocuk suçluluğunu etkileyen psikolojik faktörler ve çocuk suçluluğuna karşı psikososyal çözüm önerileri
Psychological factors contributing to juvenile delinquency and psyhosocial solutions of juvenile delinquency
  1. Tez No: 728771
  2. Yazar: FUNDA GÜL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇETİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çoğu ülkenin toplumsal sorunlarından biri olan çocuk suçluluğu toplumun güvenliği ve geleceği için önemli konulardan biridir. Toplumun çocuk suçluluğu ile mücadelesinde psikolojik, ekonomik, kültürel ve hukuksal faktörlerin ayrı ayrı ancak bütüncül bir yaklaşım ile ele alınması etkili önleme ve rehabilitasyon yöntemlerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Çocukları suça sürükleyen nedenlere bakıldığında tek bir faktörün belirleyici olmadığı görülmektedir. Çocuk suçluluğunu açıklamaya çalışan psikolojik, sosyolojik ve biyolojik kuramları temel alan çalışmalar ise çocukları suça yönelten nedenlerin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu araştırmada psikoloji disiplininin bakış açısıyla çocuk suçluluğuna neden olabilecek risk faktörleri incelenmiştir. Çocuk suçluluğunun önlenebilmesi ve etkili bir rehabilitasyon süreci için mevcut uygulama sonuçlarının ve güncel verilerin gözden geçirilmesi ve bu yolla halihazırda uygulanan politikaların güçlendirilmesi ve/veya yeni politikaların üretilebilmesi önemlidir. Çalışmada öncelikle çocuk suçluluğuna neden olabilecek psikolojik faktörler araştırılmış, ardından Türkiye ve dünyadan güncel veri ve uygulamalar ışığında bu faktörler tartışılarak psikososyal çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency, one of the social problems of many countries, is an important issue in the safety and protection of society. Psychological, economic, cultural and legal factors in society's fight against juvenile delinquency contribute to the determination of prevention and control methods by addressing the issue with a separate and holistic approach. Looking at the causes that lead children to crime, it seems that not a single factor is decisive. Psychological, sociological and biological theories that try to explain juvenile delinquency contribute to determining the causes of crime. In this study, risk factors that can cause juvenile delinquency were discussed from the point of view of the discipline of psychology. In order to prevent and combat juvenile delinquency, it is important to develop appropriate social policies, strengthen implemented policies and produce new policies. In this study, psychological factors that may cause juvenile delinquency were discussed and psychosocial solution proposals were presented to eliminate the possible factors that cause the crime.