Interkulturelle Spezifika bei antisozialem Verhalten männlicher Jugendlicher-längsschnittliche Auswirkungen der wahrgenommenen Diskriminierung auf das Gewalthandeln und auf das Delinquenzverhalten
Erkek Ergenlerde Antisosyal Davranışların Kültürlerarası Özellikleri-Algılanan Ayrımcılığın Şiddet ve Suç Davranışı Üzerindeki Boylamsal Etkileri
- Tez No: 822048
- Danışmanlar: PROF. DR. MARK STEMMLER, PROF. DR. JOST REİNECKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Almanca
- Üniversite: Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Göçmenlik arka planı olan erkek çocukların antisosyal davranışları medyada, politikada ve bilimsel araştırmalarda her zaman hararetli bir konudur. Literatürde bu konuyla ilgili çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Birçok çalışmada gruplar, vatandaşlık durumuna göre karşılaştırılmakta ve bu yüzden göçmenlik arkaplanı olan birçok kişinin verileri dikkate alınmamaktadır. Mevcut çalışma 2 yıllık boylamsal bir araştırma olarak, birinci yılın örnekleminde Dortmund ve Nürnberg şehirlerindeki 6. ve 9. sınıf düzeyindeki 40 okulda veri toplanmış ve 1.690 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmanın ikinci yılında 423'ü erkek olmak üzere toplam 1004 öğrenciye ulaşılmıştır. Bu çalışmada örnekleme sadece erkek öğrenciler dahil edilmiştir. Vatandaşlık ve göçmenlik arka planına göre göçmen olmayanlar ve göçmenler karşılaştırılmıştır. Antisosyal davranış açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar, ayırt edici bir faktör olarak yalnızca göçmenlik arkaplanı temelinde ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklar ise altıncı ve onuncu sınıflarla ve şiddet içeren suçlarla sınırlıydı. Ancak etki büyüklüğü son derece küçüktü (EB < .10). Suçların ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda, bu farklılıklar yalnızca daha hafif şiddet içeren suçlarda görülmekteydi. Bu çalışmanın sonuçları, suç alanlarının hiçbirinde göçmenlik arka planı olan ve olmayan erkek çocuklar arasında önemli bir fark bulunmadığına işaret etmektedir. Göçmen topluluklar (Türkiye, eski Sovyetler Birliği ve eski Yugoslavya) arasında yapılan karşılaştırma, yalnızca on birinci sınıfta anlamlı farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Eski Sovyetler Birliği'nden olan erkek çocuklarda tüm alt alanlarında daha yüksek suç oranları görülürken, yalnızca şiddet içeren suçlarda eski Yugoslavya'dan olan erkek çocukların eşit derecede suç oranları görülmüştür. Şiddeti kabul etme, ebeveynler tarafından fiziksel olarak cezalandırılma, sosyoekonomik durum ve göçmenlik arka planı olan ve olmayan erkek çocukların devam ettiği okul türü ve algılanan ayrımcılık gibi antisosyal davranışlara yönelik çeşitli risk faktörleri üç göçmen grubundan erkek çocuklarda karşılaştırılmıştır. Göçmenlik arka planı olan erkek çocukların, yerli erkek çocuklara kıyasla genellikle ciddi bir şekilde dezavantajlı olduğu tespit edilmiştir. Üç göçmen grubu arasında önemli farklılıklar görülse de, en fazla dezavantaja sahip olan grup Türk kökenli erkek çocuklar olduğu görülmüştür. Daha ileri analizler, özellikle göçmenlik arka planı olan erkek çocuklarda antisosyal davranış mekanizmasının anlaşılmasını amaçlamıştır. Mplus ile iki yaş grubundaki grupta göçmenlik arka planı olan erkek çocuklarda“toplam suç”ve“şiddet içeren suç”bağımlı değişkeninin uzunlamasına incelendiği Desentegrasyon Yaklaşımı'na (Anhut ve Heitmeyer, 2000) dayanarak geliştirilen bir aracı modeli analiz edilmiştir. Bu aracılık modelinin model uyumu, göçmenlik arka planı olan daha büyük erkek çocuk kohortunda çok iyi olmasına karşın daha genç kohortta tatmin edici değildi. Modelin açıkladığı varyans oranı yaşı büyük olan grupta daha yüksekti. Yaşı büyük gruptaki en güçlü etkinin, olumsuz ebeveynlikten dürtüselliğe ve toplam suça uzandığı görülmüştür. Diğer önemli etkilere baktığımızda iki bağımsız değişkene akran suçluluğunun aracılık ettiği görülmektedir. Şiddet kabulü, toplam suç değişkeni üzerinde doğrudan bir etkiye sahip değildir, ancak iki bağımsız değişkenden ve dürtüsellikten etkilenirken, akran suçluluğu üzerinde dolaylı etkilere aracılık etmektedir. Şiddet içeren suça ilişkin nedensel modellerin sonuçlarına bakıldığında, modellerin sonuçları aslında aynı gruplardaki toplam suçluluk modellerine çok benzemektedir. Toplam suç bağımlı değişken modelinden farklı olarak, yaşı daha büyük olan grupta şiddetin kabul edilmesi, doğrudan şiddet içeren suçlar üzerinde önemli bir etki göstermektedir. Her ne kadar göçmenlik arka planı olan erkek çocuklar, antisosyal davranışlara ilişkin risk faktörleri açısından ciddi bir yük altında olsalar da, incelenen suç alanlarının hiçbirinde göçmenlik arka planı olan ve olmayan erkek çocuklar arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Bununla birlikte, göçmenlik arka planı olan erkek çocuklarda antisosyal davranışların oluşmasında ve gelişmesinde önleme ve müdahale tedbirleri açısından dikkate alınması gereken spesifik mekanizmaların önemli rol oynadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Antisocial behavior of boys with migration background is always a hot topic in media, politics and scientific research. There are conflicting results on this subject in the literature. Many studies compare groups according to citizenship, and in this way, data of many people with migration backgrounds are not considered. As a 2-year longitudinal study, data was collected in 40 schools at the 6th and 9th-grade levels in the cities of Dortmund and Nuremberg in the initial sample, and 1690 students were reached in the present study. A total of 1004 students, 423 of whom were boys, were reached in the second wave of the survey. In this study, only male students were included in the sample. Differentiated by nationality and migration background, the non-migrants and migrants (- groups) were compared. Statistically significant differences in terms of antisocial behavior appeared exclusively on the basis of migration background as a distinguishing factor. These differences were limited to the sixth and tenth grade and to violent crime. However, effect-size was extremely small (ES < .10). Considering the severity of offenses, such differences were seen only for less serious violent delinquency. The results of this study pointed out that in none of the areas of crime there is a considerable difference between boys with and without a migration background. A differentiation by origin groups within the migrant communities (Turkey, the former Soviet Union and the former Yugoslavia) revealed significant differences only in the eleventh grade. Boys from the former Soviet Union reported higher prevalence rates of crime in all areas, while only in violent offenses boys from the former Yugoslavia were equally burdened. In further analyses, various risk factors for antisocial behavior, such as acceptance of violence, physical punishment by parents, socioeconomic status and type of school attended in boys with and without migration background and perceived discrimination in boys from three origin groups were compared. Boys with migration background were generally severely burdened compared to local boys. If significant differences were shown between three origin groups, the boys with Turkish background had the most disadvantages. Further analyses were intended specifically to understand the mechanism of antisocial behavior in boys with a migration background. Based on the Disintegration Approach (Anhut & Heitmeyer, 2000), a simplified mediation model was performed with Mplus in boys with migration background in the younger and older cohorts with the dependent variable“total amount of committed crimes”and“violent crime”in longitudinal section. The model fit of this mediation model was very good in the older cohort of boys with a migration background, whereas it was not satisfactory in the younger cohort. The proportion of variance explained by the model was higher in the older cohort. The strongest path in the older cohort runs from negative parenting over impulsivity to total delinquency. Further significant paths were mediated by peer delinquency, in which the two independent variables show significant effects on the peer delinquency. The acceptance of violence performed no direct influence on total delinquency, but mediated indirect effects over peer delinquency, while being influenced by the two independent variables and impulsivity. Looking at the results of the causal models of violent delinquency, the results of the models were essentially very similar to the models of total delinquency in the same cohorts. In the older cohort, the acceptance of violence showed a significant direct effect on violent delinquency, which was opposed to the model of the total delinquency. Although boys with a migration background were severely burdened in terms of risk factors for antisocial behavior, significant differences between boys with and without a migration background weren't found in any of the examined areas of crime. Nevertheless, it appears that specific mechanisms play an important role in the formation and development of antisocial behavior in boys with a migration background, which must be considered for prevention and intervention measures.