Türkiye siyasi düşünce dergiciliğinde bir uğrak: Birikim dergisi üzerine bir inceleme (1975-1980)
A moment in political opinion journalism in Turkey: the case of Birikim journal (1975-1980)
- Tez No: 728780
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de sosyalist düşünce açısından önemli bir yayın organı olan Birikim dergisinin 1975-1980 yılları arasındaki ilk dönem sayılarından hareketle, dönemin sosyalist düşüncesinin toplumsal ve siyasal koşullarının hangi dinamiklere bağlı olarak geliştiğini konu almaktadır. Çalışmanın temel problemi, Birikim'in Türkiye sosyalist hareketindeki yeri ve öneminin belirlenmesi, buna bağlı olarak da Türkiye sosyalizmine kazandırdığı perspektifler ve katkıların ortaya konmasıdır. Çalışmada, Türkiye'de sosyalist düşüncenin teorik eksikliğine yaptığı vurgu ve bu eksikliği giderme adını attığı adımlarla, sosyalist bir kültür oluşturmayı hedefleyen Birikim dergisi, betimsel olarak analiz edilmiştir. Betimleyici araştırmanın amaçlarına uygun olarak yürütülen bu analiz ile Birikim dergisi ve onun Türkiye sosyalist hareketi ile ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada, Birikim'in yayımlandığı dönemin sosyo-tarihsel arka planına değinilerek, genel olarak Türkiye siyasi hayatının ve sosyalizminin yol haritası, özel olarak 1970'li yılların tarihsel ve toplumsal koşulları belirlenmeye çalışılmıştır. Böyle bir sorunsal ve amaç çerçevesinde oluşturulan bu çalışma, 61 sayılık Birikim dergisine dair bir çözümleme yaparak, derginin özellikle“Batı Marksizmi”ekolü ile ilişkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is grounded on the first period issues of Birikim journal, from 1975 to 1980 which is an fundamental publication in terms socialism in Turkey, on which dynamics the social and political conditions of the socialist philosophy of the era emerged. The study's fundamental challenge is to evaluate the role and relevance of Birikim journal in Turkey's socialist movement, to examine at prospects and to reveal its contribution towards socialism in Turkey. Moreover, in the research, Birikim journal, which aims to create a socialist culture with its emphasis on the theoretical deficiency of socialist thought in Turkey and the steps it takes to eliminate this deficiency, has been analyzed from descriptive perspective. With this analysis, which was carried out in accordance with the aims of descriptive research, it was tried to determine the journal of Birikim and its relationship with the socialist movement in Turkey. In addition, the socio-historical analysis proposed by the method, the road map of Turkish socialism in general and the historical and social conditions of the 1970s, when the Birikim journal was published in particular, were tried to be determined. This study, created with in the framework of this purpose, makes an analysis of the 61 issues of the Birikim journal and reveals its relationship with the“Western Marxism”school in particular.