Yetişkinlerde COVID-19 korkusu ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between COVID-19 fear and healthy lifestyle behaviours in adults
  1. Tez No: 728794
  2. Yazar: NEZAKET CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma ile yetişkinlerde COVID-19 korkusu ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ilişkisi incelendi. Araştırmaya, Türkiye il sınırları içerisinde yaşayan, 18 yaşından büyük, katılmaya istekli 603 yetişkin dâhil edildi. Veriler; Kasım 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Koronavirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ile toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatiksel yöntemler, Kolmogrov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Spearman testi kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 29,59±9,28 (Min=18; Maks=81), %58,4'ü kadındır. Koronavirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği puan ortalaması 11,96±6,86, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II puan ortalaması 131,41±23,47 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between COVID-19 fear and healthy lifestyle behaviors in adults. This research was done between November 2020-January 2021 within the borders of Turkey. Contributions of 603 adults over 18 who were willing to participate. Data were collected with the Personal Information Form, Fear of COVID-19 Scale, and Health-Promoting. Lifestyle Profile II. Descriptive statistical methods, the Kolmogorov Smirnov test, Mann Whitney U, and Kruskal Wallis H test analysis used for data evaluation, The average age of the participants was 29.59±9.28 (Min=18; Max=81); 58.4% of the participants were female. The mean score of the Fear of COVID-19 Scale was 11.96±6.86, and the mean score of the Health-Promoting. Lifestyle Profile II was 131.41±23.47.