Modeling and monitoring of engagement and affect in human-computer interaction systems
İnsan-bilgisayar etkileşimi sistemlerinde ilgi seviyesi ve duygudurumun modellenmesi ve takibi
  1. Tez No: 728821
  2. Yazar: EGE KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERZİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sosyal robotlar, yapay zeka destekli becerileriyle, insan-bilgisayar etkileşim (İBE) sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. İlgi seviyesi ve duygu durumunun modellenmesi sosyal İBE için önemli problemlerdir. Bu tezde bu önemli problemlerin üç yönünü araştırıyoruz, bunlar ilgi seviyesi ve duygu durumunun İBE çerçevesinde takibi ve daha doğal İBE uygulamaları için duygusal konuşan kafa sentezidir. İlgi seviyesinin takibi ortak bir çalışma olan çok kipli insan robot etkileşiminde ilgi seviyesi veri setinin (eHRI veriseti) oluşturulması çerçevesinde çalışılmıştır. İkinci olarak gerçek zamanlı İBE ortamında duygu durumunun takibi incelenmiştir. Bir CNN-GRU mimarisi ses sinyalinden duygu durum özelliklerini tahmin etmek için oluşturulmuştur. Önerilen duygu durumu tahmini yapan model RECOLA ve CreativeIT veri setleriyle eğitilmiş, IEMOCAP veri setiyle test edilmiş- tir. Son olarak konuşma ve yüz noktalarının konuşan kafa sentezindeki katkıları incelenmiştir. Yüz noktaları tabanlı modellerin ses tabanlı modellere göre daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte sesin yüz noktaları yanında ek bir girdi olarak kullanılması performansı daha da arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social robots are becoming widely used in human-computer interaction (HCI) systems with their artificial intelligence powered skills. Modeling and monitoring of engagement and affective state in the course of social HCI set important problems. In this thesis, we investigate three aspects of these important problems that are monitoring engagement and affective state in HCI settings, and affective talking head generation for more natural HCI applications. Monitoring of engagement has been studied as a part of the joint work on constructing multimodal database of engagement in human-robot interactions (eHRI Database). The second aspect is affective state monitoring in real-time HCI settings. We construct a CNN-GRU architecture to estimate affective state attributes from the speech signal. The proposed affective state estimation model has been trained with RECOLA and CreativeIT databases and tested on the IEMOCAP database. Lastly, we investigate contributions of speech and facial landmarks in talking head generation. We find that landmark based models have better performance compared to speech based models. However, speech can be used as an additional input along with landmarks to improve the performance further.