Quality management as a cost reduction in manufacturing in terms of sustainability
Sürdürülebilirlik açısından üretimde maliyet azaltma için kalite yönetimi
- Tez No: 1014701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Lübnan'da faaliyet gösteren plastik üretim şirketi SAADCO örneği üzerinden kalite yönetimi uygulamalarının sürdürülebilirlik ilkeleriyle bütünleştirilmesinin imalat maliyetlerinin azaltılmasına nasıl katkı sağladığını incelemeyi amaçlamaktadır. Lübnan'ın sanayi sektörü son yıllarda enerji maliyetlerindeki artış, ekonomik istikrarsızlık, hammadde tedarikinde yaşanan zorluklar ve çevresel baskılar gibi çeşitli yapısal sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum, yerel üretim işletmelerinin sürdürülebilirlik odaklı kalite yönetimi yaklaşımlarını benimsemesini ve maliyet azaltıcı stratejiler geliştirmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, kalite yönetimi uygulamaları ile sürdürülebilirlik stratejilerinin entegrasyonunun operasyonel maliyetler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, organizasyon içi süreçleri ve yönetim uygulamalarını daha derinlemesine analiz edebilmek amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler, saha gözlemleri, şirket içi üretim kayıtları ve kurumsal dokümanlar kullanılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve kalite uygulamaları, hata önleme faaliyetleri, atık azaltma, enerji kullanımı ve sürdürülebilirlik uygulamalarına ilişkin temalar belirlenmiştir. Araştırma bulguları, SAADCO'da uygulanan kalite yönetimi girişimlerinin üretim maliyetlerinin azaltılmasına önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Önleyici kalite kontrol uygulamaları, kalıp ayarlarının iyileştirilmesi, tedarikçi değerlendirme sistemleri, enerji kullanımının izlenmesi, hata oranlarının azaltılması ve atık yönetimi uygulamaları sayesinde hurda oranlarında ve malzeme kayıplarında azalma sağlanmıştır. Ayrıca plastik geri dönüşümü, atık ayrıştırma ve enerji izleme gibi sürdürülebilirlik odaklı uygulamaların üretim verimliliğini artırdığı ve maliyet tasarrufuna katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Çalışan farkındalığı ve katılımının sürekli iyileştirme süreçlerinde önemli bir rol oynadığı da tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, kalite yönetimi uygulamalarının sürdürülebilirlik ilkeleri ile birlikte uygulanmasının işletmelerin maliyet etkinliğini artırdığı ve uzun vadeli operasyonel verimliliği desteklediği ortaya konulmuştur. Bununla birlikte, sürdürülebilirlik eğitimlerinin yetersizliği, değişime direnç, finansal kısıtlar ve veri kayıt sistemlerindeki eksiklikler gibi bazı zorlukların da bulunduğu belirlenmiştir. Araştırma, kalite yönetimi ve sürdürülebilirlik arasındaki etkileşime ilişkin literatüre teorik katkı sunmakta ve Lübnan'daki imalat işletmeleri için çevresel açıdan sürdürülebilir ve maliyet etkin üretim sistemlerinin geliştirilmesine yönelik pratik öneriler sağlamaktadır. Gelecek çalışmaların maliyet avantajlarını nicel yöntemlerle incelemesi ve farklı işletmeler arasında karşılaştırmalı analizler yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how applying quality management practices can decrease manufacturing costs by integrating sustainability in a plastic manufacturing company in Lebanon. This research focuses on SAADCO as a case study and investigates how quality management, integrating sustainability, and employee engagement affect operational cost efficiency. Lebanon's industrial sector has been facing major environmental, energy-related, and economic challenges, which support the need for local manufacturers to adopt sustainability-driven practices and cost-saving frameworks. However, many studies examine the effects of Total Quality Management on organizational performance, whereas research on the intersection of sustainability, cost reduction, and quality practices in Lebanese manufacturing remains limited. This study seeks to fill this gap by drawing on qualitative evidence from the industry and offering managerial implications for similar companies. A qualitative research methodology was chosen to explore deeper organizational views and internal processes, rather than numerical cost testing or statistical modeling. Data was collected through interviews, field observation, internal production records, and document analysis. Thematic analysis was applied to the data by using coding tables to identify patterns, similarities, and themes related to quality activities, defect prevention, waste reduction, sustainability outcomes, and energy utilization. Themes emerging from the data include strategic QM implementation, integration of sustainability goals, operational efficiency, and employee engagement, barriers to QM-sustainability alignment, resource utilization, and synergies resulting from combining QM and sustainability frameworks. Coding tables, direct quotations from participants in SAADCO, performance charts, and document-based financial comparisons were used to ensure that each finding was supported by SAADCO data. The findings show that SAADCO has achieved cost savings through a range of quality-based initiatives, including preventive quality control, mold calibration, supplier evaluation, energy reduction, defect minimization, and waste management practices. Scrap rate and material loss decreased, while production efficiency and workflow planning developed. Sustainability initiatives such as energy monitoring, plastic recycling, and waste segregation have proven to improve financial performance by reducing unnecessary material consumption and rejected products. Employee awareness and participation played a major role in achieving continuous improvement. The study concludes that integrating sustainability and quality management leads to cost reductions and supports long-term operational efficiency. Results also highlight challenges, including a lack of sustainability training, resistance to change, financial constraints, and limitations in data documentation. The research provides theoretical contributions to the literature on the interaction between QM and sustainability and offers practical recommendations for Lebanese manufacturers seeking to achieve cost-efficient, environmentally conscious production systems. Finally, future research is encouraged to apply quantitative analysis to measure the cost benefits numerically and to compare performance across different companies.